Ο Ιταλός τενίστας Φάμπιο Φονίνι κατέκτησε το τουρνουά τένις του Αμβούργου, που εντάσσεται στη σειρά ATP 500. O νικητής βρίσκει τον καλό του εαυτό στην Γερμανία, καθώς πριν μία εβδομάδα είχε αναδειχθεί πρώτος και στην Στουτγκάρδη.

Στον τελικό της διοργάνωσης του Αμβούργου, αντιμετώπισε και νίκησε τον Αργεντινό Φεντερίκο Ντελμπόνις με 2-1 (4-6, 7-6, 6-2), ύστερα από έναν εξαιρετικό αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 27 λεπτά.

Το ιταλικό τένις πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική επιτυχία, 36 χρόνια μετά το επίτευγμα του Αντριάνο Πανάτα. Για να φτάσει στη νίκη, πάντως, ο Φονίνι χρειάστηκε να «ακυρώσει» τρία ματς-πόιντ του Ντελμπόνις στο δεύτερο σετ. Οι δύο συνεχείς επιτυχίες έχουν, όμως ,ακόμη ένα όφελος για τον Φονίνι, ο οποίος από αύριο θα δει το όνομά του στο Top-20 της παγκόσμιας κατάταξης (19ος), για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης