Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η «τιτανομαχία» στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, αφήνοντας έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στα προημιτελικά, εν όψει του επαναληπτικού στο «Όλντ Τράφορντ».

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» ισορρόπησαν στη συνέχεια και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με κεφαλιά του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 20’, «παγώνοντας» το άντρο της «βασίλισσας».

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση… Στο 30ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο, κι αφού είχε ρίξει προειδοποιητική.. βολή δύο λεπτά νωρίτερα με σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ, έπιασε την κεφαλιά μετά από την σέντρα του Άνχελ ντι Μαρία και έφερε το ματς στα ίσια.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν αρκετές καλές ευκαιρίες, ωστόσο οι πορτιέρο της Ρεάλ και της Γιουνάιτεντ πραγματοποίησαν σωρεία σωτήριων επεμβάσεων, αποσοβώντας ένα δεύτερο γκολ.

Έτσι το ματς έληξε 1-1, με αποτέλεσμα ο επαναληπτικός στο «Θέατρο των Ονείρων» να προμηνύεται αρκετά αμφίρροπος.