Ο Αντώνης Κατσίκης του ΣΜΑΧ Φειδιπίδης κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική κατηγορία του διεθνούς Μαραθωνίου δρόμου της Μεσσήνης, που διεξήχθη την περασμένη Κυριακή

Ο 43χρονος δρομέας τερμάτισε σε 2 ώρες 58 λεπτά 18 δευτερόλεπτα, με 2ο το Μανώλη Μανωλά (Απόλλων Δυτικής Αττικής) με 2:59:46 και 3ο το Νίκο Μπούρα του ιδίου συλλόγου με 3:04:59.

Στον αγώνα 10 χλμ πρώτευσε ο Μιχάλης Λουκέρης (Δρομέας Αμαρουσίου) με 40:00, με 2ο το Γιώργο Αναστασόπουλο (Ανεξάρτητος) με 40:19 και 3ο τον Ιωάννη Κουτσοσπύρο (ΣΔΥΑ) με 40:34.

Στα 3 χλμ πρώτος ήταν ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Μεσσηνιακός ΓΣ) με 10:50.38, δεύτερος ο Δημήτρης Μποσίνης (2ο Γυμνάσιο Καλαμάτας) με 10:55.60 και τρίτος ο Βασίλης-Μανώλης Ανδρειωμένος (ΠΓΣ) με 11:24.27.

Ο Μαραθώνιος, που ήταν αφιερωμένος στον παλιό σπουδαίο δρομέα Σταύρο Μανωλόπουλο με καταγωγή από τον τοπικό Δήμο, διοργανώθηκε από το Δήμο Μεσσήνης, υπό την αιγίδα του ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πελοποννήσου και τη συνεργασία του ΣΔΥ Μεσσηνίας.

Στον αγώνα του Μαραθωνίου έλαβε μέρος και ο διακεκριμένος Σουηδός συγγραφέας και δημοσιογράφος Χένρικ Γιαν Σβαν. Συνολικά οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 650, ενώ στον αγώνα συμμετείχαν και οκτώ ΑμεΑ και η γνωστή βετεράνος βαλκανιονίκης Δέσποινα Βίγκα.