Προτελευταία ημέρα σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων της Αμβέρσας, με την ελληνική αποστολή να συμμετέχει στα αγωνίσματα των 50μ. ύπτιο, 200μ. μικτή ατομική, 100μ. πεταλούδα και 800μ. ελεύθερο.

Ο Ανδρέας Βαζαίος, μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε χθες στα 200μ. μικτή ατομική, τερμάτισε στην τέταρτη θέση στα 100μ. πεταλούδα με επίδοση 54.22, χρόνος που του εξασφάλισε την πρόκριση στον απογευματινό ημιτελικό.

Ο Μιχάλης Κοντιζάς, που κολύμπησε στα 50μ. ύπτιο, προκρίθηκε επίσης στον απογευματινό ημιτελικό του αγωνίσματός του, καταλαμβάνοντας τη 15η θέση με χρόνο 26.87, που αποτελεί ατομική επίδοση για τον αθλητή του Εθνικού Πειραιά.

Η Αναστασία Κυριλή δεν κατόρθωσε να προκριθεί στην ημιτελική φάση των 200μ. μικτή ατομική, καθώς τερμάτισε στην 23η θέση με επίδοση 2:25.91.

Τέλος, στο αγώνισμα των 800μ. ελεύθερο (αργές σειρές) ο Αλέξανδρος Καπισίδης σημείωσε χρόνο 8:18.23.
Το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η γρήγορη σειρά του αγωνίσματος, οπότε και θα καθοριστεί επακριβώς η θέση του αθλητή της Ολυμπιάδας ΄73.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Επιμέλεια: Απόστολος Αγιοστρατίτης