Σε φιλικό παιχνίδι κόντρα στο Ισραήλ, η Τσεχία, αντίπαλος της εθνικής μας στο Euro 2012 επικράτησε 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Μπάρος στο 19΄με πέναλτι, αλλά το Ισραήλ ισοφάρισε στην λήξη του ημιχρόνου με τον Σέχτερ (45΄). Ο Λάφατα με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εν τω μεταξύ, Σήμερα ανακοινώθηκε από την Τσέχικη ομοσπονδία ποδοσφαίρου η ανανέωση του συμβολαίου του προπονητή της ομάδας, Μιχάλ Μπίλεκ, μέχρι το 2014.

Τσεχία:
Ντρόμπνι, Ραϊτοράλ (46’ Γκεμπρεσελασιέ), Σίβοκ (46’ Σούτσι), Χούμπνικ, Πουντίλ (78’ Λιμπέρσκι), Πετρζέλα (65’ Λαφάτα), Χούμπσμαν, Κολάρ, Γίρασεκ (65’ Νταριντά), Πιλάρ, Μπάρος (46’ Νέτσιντ).

Στα υπόλοιπα φιλικά αίσθηση προκάλεσαν οι ήττες της Γερμανίας από την Ελβετία με 5-3, της Ολλανδίας από τη Βουλγαρία με 2-1, αλλά και της Τουρκίας από τη Φινλανδία με 3-2. Ισόπαλη χωρίς γκολ αναδείχθηκε η Πορτογαλία με την ΠΓΔΜ.

Τα αποτελέσματα των φιλικών:

Βραζιλία-Δανία 3-1 (8΄, 40΄ Χουλκ 13΄ αυτ. Ζιμπλινγκ – 70΄ Μπέντνερ)
Ιρλανδία-Βοσνία 1-0 (78΄ Λονγκ)
Πολωνία-Σλοβακία 1-0 (30΄ Πέρκις)
Πορτογαλία-ΠΓΔΜ 0-0
Ισπανία-Σερβία 2-0 (64΄ Αντριάν Λόπεθ, 74΄ πεν. Καθόρλα)
Ελβετία-Γερμανία 5-3 (21΄, 23΄, 50΄ Ντερντιγιόκ, 67΄ Λιχτστάινερ, 76΄ Μεχμαντί – 45΄ Χούμελς, 64΄ Σίρλε, 72΄ Ρόις)
Ολλανδία-Βουλγαρία 1-2 (45΄ Φαν Πέρσι – 50΄ πεν. Ποπόφ, 90΄ Μικάνσκι)
Φινλανδία – Τουρκία 3-2 (19΄ Ερεμένκο, 73΄ Πούκι, 90΄ Χετεμάι – 21΄, 54΄ Γιλμάζ)
Τσεχία-Ισραήλ 2-1 (17΄ πεν. Μπάρος, 90΄ Λάφατα – 45΄ Σέχτερ)
Νορβηγία-Άγγλία 0-1 (9΄Γιάνγκ)

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης