Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Πάρμα και Φιορεντίνα στο «Ένιο Ταρντίνι», στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Σέριε Α. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο 20΄ με τον Ρονκάλια και οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 56΄, όταν ο Βιβιάνο απέκρουσε το πέναλτι του Βαλντές.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με τη σειρά τους πέναλτι στο 88΄, αλλά ο Γιόβετιτς νικήθηκε από τον Μιράντε και, παρά το γεγονός ότι στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Ρόζι, η Πάρμα κατάφερε να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο διαιτητής καταλόγισε νέο πέναλτι και αυτή τη φορά ο Βαλντές ευστόχησε!

Να σημειωθεί ότι με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Σωτήρης Νίνης, που αντικατέστησε στο 70΄ τον Παλαντίνο.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης