«Με το δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Σλοβενία στο Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της Πολωνίας με 90-81 σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου, όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 30 πόντους. Από την Πολωνία ξεχώρισε ο Πόνιτκα που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους Σλοβένους να προηγούνται με 53-46. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 21-12 πήρε «αέρα» 16 πόντων (74-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πολωνία κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους, 2 λεπτά πριν την λήξη, αλλά οι Σλοβένοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και πήραν την νίκη με το τελικό 90-81.