Τελευταία στροφή στους ομίλους του Europa League

Τελευταία στροφή στους ομίλους του Europa League
Απόψε διεξάγεται η τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, με οκτώ εισιτήρια που οδηγούν στους «32» να αναζητούν κάτοχο.

Ένα από αυτά διεκδικεί και η ΑΕΚ που της αρκεί ένας βαθμός εναντίον της Αούστρια στη Βιέννη, για να αγωνιστεί σε νοκ-άουτ φάση Ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι προκρίνονται από τον 4ο όμιλο μόνο με νίκη, ενώ ακριβώς το ίδιο σενάριο υπάρχει και στον 9ο όμιλο όπου η Ζορία Λουγκάνσκ υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θέλει μόνο τους τρεις βαθμούς για να πετύχει την μεγαλύτερη έκπληξη των ομίλων στη φετινή διοργάνωση.

«Τελικός» γίνεται και στον 1ο όμιλο Σλάβια Πράγας-Αστάνα και στον 8ο Ερυθρός Αστέρας-Κολονία, ενώ ανοιχτή παραμένει η πρόκριση και στον 3ο (η Μπασάκσεχιρ υπερτερεί της Λουντογκόρετς σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας) και στον 9ο (η Μαρσέιγ χρειάζεται έναν βαθμό). Πολλά τα σενάρια στον 6ο όπου κινδυνεύει να μείνει εκτός ακόμα κι η πρωτοπόρος Σερίφ, καθώς η Κοπεγχάγη «έχει» την ισοβαθμία ενώ η Λοκομοτίβ παίζει με την αδιάφορη Ζλιν.

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι των 12 ομίλων και μαζί με τις 8 ομάδες που πήραν την 3η θέση στους αντίστοιχους του Champions League, συγκροτούν το γκρουπ των «32».

Η κλήρωση θα γίνει την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, όπου οι 12 ισχυροί θα είναι οι 12 πρώτοι των ομίλων συν οι τέσσερις καλύτεροι από το Champions League.

Δεν γίνεται να κληρωθούν μεταξύ τους ομάδες από την ίδια ηπειρωτική συνομοσπονδία ή όσες ήταν στον ίδιο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)

Βιγιαρεάλ - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σλάβια Πράγας - Αστάνα COSMOTE SPORT 7 HD

2ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)

Ντιναμό Κιέβου - Παρτιζάν COSMOTE SPORT 5 HD
Γιουνγκ Μπόις - Σκεντέρμπεου

3ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)

Χόφενχαϊμ - Λουντογκόρετς COSMOTE SPORT 8 HD
Μπασάκσεχιρ - Μπράγκα

4ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)

Αούστρια Βιένης - ΑΕΚ COSMOTE SPORT 2 HD
Ριέκα – Μίλαν COSMOTE SPORT 4 HD

5ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)

Αταλάντα - Λιόν COSMOTE SPORT 3 HD
Απόλλων Λεμεσού - Εβερτον

6ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 20.00)


Ζλιν - Λοκομοτίβ Μόσχας
Κοπεγχάγη - Σερίφ Τιράσπολ COSMOTE SPORT 6 HD

7ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Χαποέλ Μπέρ Σεβά - Πλζεν
Στεάουα - Λουγκάνο

8ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Ερυθρός Αστέρας - Κολονία COSMOTE SPORT 6 HD
Άρσεναλ - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ COSMOTE SPORT 5 HD

9ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Μαρσέιγ - Σάλτσμπουργκ COSMOTE SPORT 3 HD
Γκιμαράες - Κονιασπόρ COSMOTE SPORT 8 HD

10ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Ζορία Λουγκάνσκ - Αθλέτικ Μπιλμπάο COSMOTE SPORT 4 HD
Χέρτα Βερολίνου - Εστερσουντ COSMOTE SPORT 7 HD

11ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Λάτσιο
Φίτεσε - Νις

12ος ΟΜΙΛΟΣ (ώρα έναρξης 22.05)

Βαρντάρ - Ρόζενμποργκ
Σοσιεδάδ - Ζενίτ Αγ.Πετρ. COSMOTE SPORT 2 HD

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 7 Δεκεμβρίου 2017, 11:12