Σε ένα παιχνίδι που μετέτρεψε σε παράσταση υψηλής τεχνικής του ποδοσφαίρου η Μπαρτσελόνα διέλυσε 6-1 τη Θέλτα στο «Νου Καμπ». Οι Καταλανοί σκόραραν πέντε φορές στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το highlight της βραδιάς ήταν η εκτέλεση πέναλτι με πάσα του Μέσι, ο οποίος έστρωσε τη μπάλα στον Σουάρες!

Η Μπάρτσα παρέμεινε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν έχοντας απόσταση τριών βαθμών από την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ έχει και ματς λιγότερο.

Στο 28’ ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ η ομάδα του Βίγκο ισοφάρισε στο 39’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκουιντέτι.

Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε το σόου των «μπλαουγκράνα». Ο Μέσι στο 59’ έβγαλε ασίστ και ο Σουάρες με ωραίο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, ενώ στο 75’ ο Αργεντινός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ο Νεϊμάρ πέρασε τον τερματοφύλακα και ο Σουάρες έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Στο 81’ ο Μέσι αντί να εκτελέσει το πέναλτι, έκανε πάσα στον Σουάρες και του έδωσε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ, ενώ ο Ράκιτιτς στο 85’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες (63’ Βιδάλ), Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο (63’ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Ινιέστα (78’ Τουράν), Μέσι, Σουάρες, Νείμάρ.

Θέλτα: Σέρχιο, Μάγιο, Καμπράλ Γιόνι, Πλάνας, Βας (83’ Τσεΐκ), Ραντόγια, Ερνάντες (65’ Ντίας),, Μποβί, Γκουιντέτι (78’ Ντράζιτς), Σένα.

Η 24η αγωνιστική:

Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου
Σπόρτινγκ Χιχόν – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (5′ Γκερέρο, 45’+1 Χαλίλοβιτς – 39′ Φεντόρ, 58′ Χοθαμπέντ)

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπιλμπάο 4-2 (3′, 87′ Ρονάλντο, 37′ Ροντρίγκες, 45′ Κρόος – 10′ Εράσο, 90′ Ελουστόντο)
Βιγιαρεάλ – Μάλαγα 1-0 (18′ Σολδάδο)
Βαλένθια – Εσπανιόλ 2-1 (71′ Νεγρέδο, 76′ Τσέρισεβ – 52′ Ντουάρτε)
Λα Κορούνια – Μπέτις 2-2 (15′ Μπεργκαντίνιος, 51′ Φαζρ – 20′ Μουσόντα, 37′ ΧΜ Βάργκας)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου
Σοσιεδάδ – Γρανάδα 3-0 (21′, 60′ Οϊαρθάμπαλ, 45′ Ζόνατας)
Σεβίλλη – Λας Πάλμας 2-0 (69′ Μπανέγα, 75′ Γκαμεϊρό)
Έιμπαρ – Λεβάντε 2-0 (37′ Μπόρχα Μπαστόν, 58′ αυτ. Τόνιο)
Χετάφε – Ατλέτικο 0-1 (2′ Τόρες)
Μπαρτσελόνα – Θέλτα 6-1 (28′ Μέσι, 59′, 75′, 81′ Σουάρες, 85′ Ράκιτιτς, 90’+1 Νεϊμάρ – 39′ πέν. Γκουιντέτι)