Ο Ράγκναρ Κλάβαν λύτρωσε τη Λίβερπουλ στον έξτρα χρόνο και της χάρισε το πρώτο της «τρίποντο» για το 2018.

Οι «κόκκινοι» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Μπέρνλι, με τον 32χρονο Εσθονό άσο να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 61` με τον Μανέ, όμως δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90`, ο Γκούντμουντσον ισοφάρισε για την Μπέρνλι.

Το γκολ του Κλάβαν πάντως χάρισε τη νίκη στη Λίβερπουλ η οποία έπιασε στην τρίτη θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και βρίσκεται 15 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Νιούκαστλ με 1-0 επί της Στόουκ Σίτι, ενώ η Λέστερ δεν είχε πρόβλημα να «καθαρίσει» την Χάντερσφιλντ με σκορ 3-0.