Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Λέστερ και πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ. Στο παιχνίδι για την 37η αγωνιστική η περυσινή πρωταθλήτρια Αγγλίας, δυσκόλεψε τους «πολίτες», οι οποίοι προηγήθηκαν στο 29’ με γκολ του Σίλβα. Έξι λεπτά μετά ο Σανέ κέρδισε πέναλτι από τον Μπεναλουάν και ο Γκαμπριέλ Ζεζούς σημείωσε το 2-0, ενώ οι «αλεπούδες» μείωσαν στο 42’ με τον Σίνζι Οκαζάκι.

Στο 76ο λεπτό, ο Κλισί ανέτρεψε τον Μαχρέζ και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αφρικανός, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο εκτελεστής γλίστρησε και εκτέλεσε και με τα δύο πόδια! Έτσι, ο διαιτητής το ακύρωσε σωστά λόγω διπλής επαφής.

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Φερναντίνιο, Κομπανί, Οταμέντι, Κλισί, Τουρέ, Στέρλινγκ (78′ Αγκουέρο), Ντε Μπράινε (82′ Σαμπαλέτα), Σίλβα, Σανέ, Γκαμπριέλ Ζεζούς (90’+4′ Χεσούς Νάβας).

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μπεναλουάν, Φουχς, Τσίλγουελ, Μαχρέζ, Κινγκ (68′ Αμάρτεϊ), Εντιντί, Ολμπράιτον (81′ Γκρέι), Οκαζάκι (73′ Σλιμανί), Βάρντι.

Η 37η αγωνιστική:

Παρασκευή 12/5
Έβερτον – Γουότφορντ 1-0 (56′ Μπάρκλεϊ)
Γουέστ Μπρομ – Τσέλσι 0-1 (82′ Μπατσουαγί)

Σάββατο 13/5

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 2-1 (29′ Σίλβα, 36′ πέν. Γκαμπριέλ Ζεζούς / 42′ Οκαζάκι)
Μπόρνμουθ – Μπέρνλι (17:00)