Με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι είναι η Τσέλσι. Οι «μπλε» του Αντόνιο Κόντε επικράτησαν 3-0 της Μπόρνμουθ στο ματς της Boxing Day της Αγγλίας και προελαύνουν, καθώς μετά από 18 ματς βρίσκονται στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 46 βαθμούς, έναντι 37 των Λίβερπουλ και Άρσεναλ.

Οι Λονδρέζοι «καθάρισαν» με τον Πέδρο να σκοράρει στο 24’ και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Αζάρ ενδιάμεσα να πετυχαίνει πέναλτι.

Στα υπόλοιπα ματς η Άρσεναλ επικράτησε 1-0 της Γουέστ Μπρομ με γκολ στο τέλος του αγώνα, ενώ η Γιουνάιτεντ νίκησε με σκορ 3-1 τη Σάντερλαντ και η Έβερτον 2-0 την Λέστερ.

Η 18η αγωνιστική:

Δευτέρα, 26/12
Γουότφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (72′ πέν. Ντίνι – 26′ Καμπάιγ)
Άρσεναλ-Γουέστ Μπρομ 1-0 (86′ Ζιρού)
Μπέρνλι-Μίντλεσμπρο 1-0 (81′ Γκρέι)
Τσέλσι-Μπόρνμουθ 3-0 (24′, 90’+4′ Πέδρο, 49′ πέν. Αζάρ)
Λέστερ-Έβερτον 0-2 (51′ Μιραλάς, 90’+1′ Λουκάκου)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σάντερλαντ 3-1 (39′ Μπλιντ, 82′ Ιμπραΐμοβιτς, 86′ Μικιταριάν – 90’+1′ Μπορίνι)
Σουόνσι-Γουέστ Χαμ 1-4 (89′ Γιορέντε – 13′ Αγιού, 50′ Ριντ, 78′ Αντόνιο, 90′ Κάρολ)
Χαλ-Μάντσεστερ Σίτι (19:15)