Ένα… θαύμα καλείται να «κυνηγήσει» η ΑΕΚ στον αγώνα ρεβάνς της 14ης Μαρτίου στην Τσεχία, μετά την αποψινή ήττα με διαφορά 10 πόντων στο ΟΑΚΑ από την Νίμπουρκ.

Πιο συγκεκριμένα η Ένωση ηττήθηκε με 98-88 από τους πρωταθλητές Τσεχίας, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Basketball Champions League και πλέον το έργο της για την πρόκριση δυσκόλεψε πάρα πολύ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν τραγικό πρώτο ημίχρονο κι έτσι είδαν την αντίπαλό τους να ξεφεύγει στο σκορ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Σάκοτα βελτιώθηκαν αρκετά, ωστοσο δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση διαρκείας, που έκαναν.

Έτσι οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στον αγώνα ρεβάνς ψάχνουν μία τεράστια ανατροπή και κάλυψη του -10 στην έδρα της πρωταθλήτριας Τσεχίας, προκειμένου να μπορέσουν να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Από την Ένωση πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρις με 25 πόντους. Πάντως δήμιός της ΑΕΚ στο αποψινό ματς ήταν ο Ρέι, ο οποίος σημείωσε 30 πόντους, την ώρα που ο Ντέιβιτς σταμάτησε στους 20.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-46, 57-69, 88-98

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 15 (5 ριμπ.), Γκριν 14 (9 ασίστ), Χάρις 25 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Πάντερ 18, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 3, Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 1, Καββαδάς, Χάντερ 9 (4 ριμπ.).

Νίμπουρκ (Αμιέλ): Ρέι 30 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπέντα 7 (9 ριμπ.), Πούμπρλα 6, Λόρενς 14 (8 ασίστ), Πέτερκα, Μπόχατσικ 11, Ντέιβις 20 (7 ριμπ.), Κριζ 3, Χρούμπαν 7.