Η αμυντική… κατάρρευση του δευτέρου ημιχρόνου και τα… παιδαριώδη λάθη των τελευταίων δευτερολέπτων «στοίχισαν» απέναντι στη Στρασμπού για την ΑΕΚ, η οποία πλέον βλέπει το στόχο της πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League να απομακρύνεται.

Η Ένωση ηττήθηκε με 87-88 από την αντίπαλό της στο ΟΑΚΑ, για την 12η αγωνιστική, και είδε το ρεκόρ της στον 3o όμιλο να υποχωρεί σε 6-6, εν αντιθέσει με τους Γάλλους που το βελτίωσαν σε 7-5.

Ο Ντελρόι Τζέις με 21 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ενώ καλή παρουσία είχαν οι Σάκοτα με 16 και Λαρεντζάκης με 12.

Στον αντίποδα σε εκπληκτική βραδιά βρέθηκε ο Ντι Μπόστ με 23 πόντους, ενώ μεγάλα προβλήματα προκάλεσε επίσης και ο Ίνγκλις ο οποίος είχε 15 πόντους, εκ των οποίων τους 9 στην τελευταία περίοδο του ματς.

O αγώνας

Η παραγωγικότητα της ΑΕΚ, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας της, σε συνδυασμό με τα σωστά αμυντικά αντανακλαστικά, βοήθησαν την Ένωση να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να κλείσει χωρίς… άγχος τα πρώτα δύο δεκάλεπτα (23-18, 42-35).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Στρασμπούρ κυριάρχησε με τη δημιουργία της μέσα στο παρκέ, η άμυνα της ΑΕΚ δεν ήταν αυτή που έπρεπε και οι Γάλλοι από το εις βάρος τους 57-50 στο 26΄ απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-14 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας ανατρέψει την κατάσταση (63-64).

Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στόχο από τα 6.75 και στο 36΄ ξέφυγαν με +10 (72-82). Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και με το σκορ στο 78-86, η ΑΕΚ έβγαλε αμυντική αντίδραση και με σερί 7-0 μείωσε αρχικά σε 85-86 και εν συνεχεία σε 87-88.

Ωστόσο, στα 13 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Μπάρλοου προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά υπό την πίεση του αντιπάλου του δίστασε να σουτάρει και ενώ είχε σηκωθεί, εν τέλει άφησε την μπάλα στο παρκέ… Με το χρόνο να μην είναι υπέρ της η ΑΕΚ έπεσε με

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-35, 63-64, 87-88

ΑΕΚ (Σάκοτα):
Τζέιμς 21 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριν 11 (7 ασίστ), Χάρις 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6 (6/6 βολές), Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ):
Ίνγκλις 15 (1), Μποστ 23 (6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Ράιτ 7 (3/10 σουτ), Άτκινς 12 (1), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλάν 4.