Ένα πρώτο ημίχρονο ασφυκτικής άμυνας, η οποία περιόρισε τον Απόλλωνα σε μόλις 18 πόντους, ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Άρη το τέταρτο εφετινό «διπλό» και την έβδομη νίκη του στην Α1 Ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 79-64 από την Πάτρα, για την 11η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην ογδόη εφετινή απώλεια.

Πρώτος σκόρερ για τους κίτρινους ο Ντραγκίτσεβιτς με 17 πόντους, 14 είχε ο Τσαϊρέλης, 10 προσέθεσε ο Γιάνκοβιτς, ενώ συνολικά οι νικητές μοίρασαν 23 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων που «πέταξαν» τα πρώτα 20 λεπτά, 16 πόντους σημείωσε ο Χίκεϊ και 13 οι Βεργίνης-Καλινόσκι.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79