Η τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης τού φετινού «Eurocup» επεφύλασσε σκορ βγαλμένο από… Γκόλντεν Στέϊτ Γουόριορς! Σε ένα ματς όπου σημειώθηκαν 31 τρίποντα και οι άμυνες παίζονταν με τα μάτια, η γαλλική Ασβέλ (η γνωστή μας Βιλερμπάν) επικράτησε της γηπεδούχου Γκραν Κανάρια με 128-129 στην τρίτη παράταση.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 87-87, η πρώτη παράταση έκλεισε στο 104-104 (με την ισπανική ομάδα να ισοφαρίζει -με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό- το εις βάρος της 98-104), στη δεύτερη παράταση το σκορ ήταν στο 115-115, και, εν τέλει, η αναμέτρηση έληξε στην τρίτη παράταση με 128-129.

Σημειωτέον ότι, και οι δύο ομάδες πέρασαν σε ομίλους στο «Top-16», ως εκ τούτου, περιμένουμε με αδημονία τα νέα σεμινάρια… άμυνας, που είναι έτοιμες να παραδώσουν ανά την Ευρώπη..!