Με δύο σπουδαία «διπλά» και τη Ρεάλ θριαμβεύτρια στον ισπανικό «εμφύλιο» έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η δραστηριότητα άρχισε με την Αναντολού Εφές να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα στην έδρα της Κίμκι, ενώ συνεχίστηκε με το πέρασμα της Φενερμπαχτσέ από το Κάουνας, ελέω Κώστα Σλούκα, για να καταλήξει με το «τρία στα τρία» της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στη Μόσχα, η Κίμκι κατάφερε να επιστρέψει από το -12 που βρέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (55-67) και μετά από επιμέρους σκορ 29-15 στον επίλογο του αγώνα πέτυχε την ανατροπή (84-82), όχι όμως για πολύ… Με τρίποντη «βόμβα» του Μπαλμπάι από τα 8 μέτρα στα 8΄΄ για τη λήξη, η Αναντολού Εφές έγραψε το τελικό 85-84, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-1 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 3η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Στο Κάουνας, με τον Κώστα Σλούκα να οργιάζει στην επίθεση (20π.), ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς απογοήτευσε τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και η Φενερμπαχτσέ «άρπαξε» τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις με το τελικό 82-75, παραμένοντας στην κορυφή μαζί με ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρεάλ Μαδρίτης (σ.σ. έχουν ρεκόρ 3-0). Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υποχώρησαν σε 1-2.

Τέλος, στη Μαδρίτη, ο Σέρχιο Γιουλ με 23 πόντους… σκότωσε την Μπασκόνια, οδηγώντας την Ρεάλ στη νίκη με 97-79 και υποχρεώνοντας τους αντιπάλους στη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση. Σεμιναριακή άμυνα από τη «Βασίλισσα της Ευρώπης» στην τέταρτη περίοδο, όταν περιόρισε στους 8 πόντους τους Βάσκους στα πρώτα οκτώ λεπτά, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 21-8 και ξεφεύγοντας με +20 (95-75).