Όπως ακριβώς ολοκληρώθηκε το 2015 έτσι άρχισε το 2016 για τον Ολυμπιακό στην Euroleague, ήτοι με νίκη, με αυτή επί της Λαμποράλ Κούτσα να διαδέχεται εκείνη επί της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι», παραδίδοντας σε ακόμη ένα ματς μαθήματα άμυνας, έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Βιτόρια, μετα την επικράτησή τους με 82-76 και έκαναν το «2 στα 2» στο Top 16 της κορυφαίας διασυλογικής διοργάνωσης.

Τρομερή η τετράδα των Σπανούλη (19π.), Χάντερ (17π.), Πρίντεζη (15π.) και Μάντζαρη (14π.) για τους πρωταθλητές Ελλάδας την ώρα που ο Γιάννης Μπουρουσης φάνηκε επηρεασμένος από την ταλαιπωρία, μετά το ταξίδι-αστραπή στην Αθήνα έχοντας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Περάσοβιτς πατούσε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα σερί 7-0 προηγήθηκε 13-9 στο 6ο λεπτό κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, όντας στο +8 (24-16), με τους Οθέλο Χάντερ και Βαγγέλη Μάντζαρη να είναι αυτοί που ξεχώρισαν στο εν λόγω διάστημα της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι πάντως μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (28-29) στο 15ο λεπτό. Εντούτοις οι πρωταθλητές Ελλάδας… ξύπνησαν από την αντίδραση των Ισπανών και με αντεπίθεση έφτασαν στο υπέρ τους 37-28 στο 17’, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων (43-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιώργος Πρίντεζης με επτά προσωπικούς του πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (50-36) στο 24′, ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού των Πειραιωτών και κάποια εύκολα λάθη τους, βοήθησαν τη Λαμποράλ Κούτσα να μειώσει στους έξι πόντους (49-55) στο 28’.

Στη συνέχεια όμως ο Σπανούλης πήρε το… όπλο του και πυροβολόντας από τα 6.75μ. ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό, με τον Μάικ Τζέιμς να διαμορφώνει στην εκπνοή το 56-62 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατήρησε τη ψυχραιμία της και με έναν… σούπερ Μάντζαρη έφτασε στο +15 (75-60), πριν η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση μειώσει στους εννέα (67-76), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Στα λεπτά που απέμεναν, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με το χρόνο κι αν δεν χαλάρωναν αρκετά, τότε θα είχαν νικήσει με μεγαλύτερη διαφορά από το +6 του τελικού 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82