Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από την Ζιέλονα Γκόρα ξέσπασε στην Ζαλγκίρις Κάουνας την οποία συνέτριψε με 91-56 στο ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» που πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στον όμιλο, είχαν πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα με 18 πόντους, ενώ στους 15 με 5/6 στα τρίποντα σταμάτησε ο Φελντέιν. Για την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Βουγιούκας με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αφού προηγήθηκε 7-1, πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του φτάνοντας σε μία άνετη νίκη απέναντι στους Λιθουανούς του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Ραντούλιτσα έφτασε τους «πράσινους» στο 6’ στο 19-8 και έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του διψήφια διαφορά πόντων, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-13.

Οι Λιθουανοί μείωσε 32-24 με επιμέρους σκορ 11-2, ενώ μετά το τάιμ-άουτ του Τζόρτζεβιτς ήρθε ένα σερί 5-0 υπέρ του Πανθηναϊκού, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 37-24. Το σκορ στο ημίχρονο έφτασε στο 44-25 και το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε σόου των «πράσινων».

Με τον Φελντέιν να ευστοχεί σε πέμπτο σουτ από τα 6,75 η διαφορά έφτασε στο +38(!), 87-49 στο 37’, ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με το τελικό 91-56.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 15 (5), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 11 (8 ασίστ), Λούντζης 2, Κούζμιτς 11

Ζαλγκίρις (Γκιντάρας Κράπικας): Βένε 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Πότσιους, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 4, Βουγιούκας 15, Γιαφτόκας 4, Βερβάγκαρς 1, Χανλάν 7 (1), Ουλανόβας 4