Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζαλγκίρις με σκορ 75-72 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου της Ευρωλίγκας και πήρε την τρίτη θέση. Αυτό σημαίνει ότι οι «πράσινοι» δεν θα συναντηθούν με τους «ερυθρόλευκους» στο Top-16. Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη, καθώς ο Γιανκούνας, που έμεινε ελεύθερος στην γωνία, αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Καλάθης με 14 πόντους και 6 ασίστ και ο Φελντέιν επίσης με 14. Νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ πέτυχε ο Πάβλοβιτς. Για τους ηττημένους ο Χάνλαν πέτυχε 19 πόντους, ενώ 13 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Γιανκούνας. Ακόμα 9 πρόσθεσε ο Ίαν Βουγιούκας.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε με συγκέντρωση τον αγώνα και προηγήθηκε 11-4 στο 5’ με τρίποντο του Φελντέιν, ενώ στα 3’ και 29’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ξέφυγαν με 14-7. Η Ζαλγκίρις απάντησε με επιμέρους σκορ 9-4 και πλησίασε στο καλάθι (18-16) με δύο βολές του Ολιβιέρ Χάνλαν.

Μάλιστα, ο γκαρντ των Λιθουανών βοήθησε την Ζαλγκίρις να προηγηθεί 26-23 με 5’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα χάρη σε ένα σερί 5-0 (28-26), όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 36-34 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν και συμβάδιζαν στο σκορ φτάνοντας αρχικά στο ισόπαλο 43-43. Οι Λεκαβίτσιους και Χάνλαν έδωσαν προβάδισμα στη συνέχεια στη Ζαλγκίρις με 51-45, το οποίο έγινε άμεσα 51-51 με πόντους από τους Καλάθη και Γιάνκοβιτς. Τελικά οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 55-52 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 58-52 χάρη σε ένα εντυπωσιακό buzzer beater του Καλνιέτις απ’ το κέντρο!

Στον επίλογο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε 62-60 στο 33’. Οι δύο ομάδες δεν ξέφυγαν στο σκορ μέχρι το τέλος και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δύο βολές από τον Φελντέιν (71-74) διατήρησαν αυτή την απόσταση 13’’ πριν το φινάλε, ενώ στη συνέχεια Λεκαβίτσιους και Διαμαντίδης αστόχησαν σε μία βολή. Στο τελευταίο σουτ η Ζαλγκίρις έχασε το τρίποντο και έτσι πήρε την τέταρτη θέση και μπήκε στον όμιλο του Ολυμπιακού, ενώ ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον άλλο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75.

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 9, Πότσιους 8, Καλνιέτις 5, Μότουμ 2, Γιανκούνας 13, Βουγιούκας 9, Γιαβτόκας 2, Χανλάν 19, Ουλαβόνας 5.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 12, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 8.