Την πρώτη του νίκη στον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής επικράτησε στην Ιταλία, 63-58 της Κάπο ντ’Ορλάντο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοσή του και χρειάστηκε να διαχειριστεί το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσει στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς και προηγήθηκε 18-7 με 7 πόντους του Μαργαρίτη, ενώ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ του 32-19, κυριαρχώντας στον τομέα των ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά (32-37), όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε λύσεις και ξέφυγε στο 30’ εκ νέου με διψήφιο αριθμό πόντων (49-38). Οι Ιταλοί στον επίλογο μείωσαν ακόμα και στο καλάθι (60-58), όμως ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε να ολοκληρωθεί η ανατροπή και έφτασε στο τελικό 63-58.