Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ έκανε το «2 στα 2» στα φιλικά της επί πολωνικού εδάφους.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε στην Kolporter Arena με 2-0 της Κορόνα, η οποία αγωνίζεται στην πρώτη ποδοσφαιρική κατηγορία της χώρας, αφήνοντας υποσχέσεις με την απόδοσή της.

Αρκετά κινητικοί ήταν οι κιτρινόμαυροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες (ο Μπακασέτας έπαιξε φορ) με μεγαλύτερη το δοκάρι του Μάνταλου στο 31’, ενώ δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στα μετόπισθεν.

Τον απόλυτο έλεγχο είχαν στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Κετσπάγια, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με γκολ του Μάνταλου (65΄) και στη συνέχεια αφού λύθηκαν διπλασίασαν τα τέρματά τους με πλασέ του Χρήστου Αραβίδη (75’).

Κορόνα Κίελτσε (Τόμαζ Βίλμαν): Πέσκοβιτς, Ριμάνιακ, Ντέιμεκ, Βιέρχοβτσοβ (58’ Ντιαό), Καλάστε, Γκρζέλακ, Γκάμποβς (58’ Ζάγιατς), Γκέμπουλα, Μόζντζεν, Πίλιπτσουκ, Πρζίμπιλα