Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μονακό και τη Νις για την 21η αγωνιστική του Σαμπιονά. Οι πρωταθλητές Γαλλίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ που σημείωσε ο Ρανταμέλ Φαλκάο, ενώ είχαν προηγηθεί στο ματς με τον Ντιακαμπί στο 33’.

Ενδιάμεσα ο σούπερ σταρ της Νις, Μάριο Μπαλοτέλι, σκόραρε δύο φορές, στο 47’ και το 68’ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Νωρίτερα, η Μαρσέιγ, έστω και δύσκολα επικράτησε με 2-0 της Στρασμπούρ και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με τον Κώστα Μήτρογλου να μένει ξανά στον πάγκο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 79′ με τον Ν’Τζιέ, ενώ ο Παγέτ στο 87′ «σφράγισε» το «τρίποντο» για την ομάδα του λιμανιού.

Η Μαρσέιγ, πάντως, θα μπορούσε να είχε ανοίξει πιο νωρίς το σκορ, αλλά ο Ζερμέν στο 72′ δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι.

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά η Καέν επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μπορντό. Στο 89′ ο Σαντινί με πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντελέν «έγραψε» το 2-0.