Η Στόουκ κατάφερε να κερδίσει μέσα «Γκούντισον Παρκ» με 4-3 της Έβερτον, σε παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 17’ με τον Σακίρι να βάζει μπροστά στο σκορ τους «Πότερς», ενώ για την Έβερτον ισοφάρισε στο 22’ ο Λουκάκου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Στόουκ να προγηγείται 2-1, χάρη στο δεύτερο γκολ του Σακίρι.

Το 2-2 ήρθε με τον Λουκάκου να ισοφαρίζει εκ νέου στο 64’, ενώ η Έβερτον προηγήθηκε με 3-2 στο 71’ με τον Ντεουλοφέου. Το 3-3 πέτυχε στο 80’ ο Χοσέλου, ενώ στις καθυστερήσεις η Στόουκ πήρε τη νίκη με 4-3, χάρη στο εύστοχο χτύπημε πέναλτι του Αρναούτοβιτς.

Η 19η αγωνιστική

Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου
Νόριτς-Άστον Βίλα 2-0 (24’ Χόουσον, 87′ Μποκανί)
Γουέστ Μπρομ-Νιούκαστλ 1-0 (78’ Φλέτσερ)
Έβερτον-Στόουκ 3-4 (22’, 64’ Λουκάκου, 71’ Ντεουλοφέου – 17’, 45’ Σακίρι, 80’ Χοσέλου, 90’+1′ Αρναούτοβιτς)
Κρίσταλ Πάλας-Σουόνσι 0-0
Γουότφορντ-Τότεναμ 1-2 (41’ Ιγκάλο – 17’ Λαμέλα, 89′ Σον)
19:30 Άρσεναλ-Μπόρνμουθ
19:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι
19:30 Γουέστ Χαμ-Σαουθάμπτον