Με γκολ του Νταβίντ Φουστέρ λίγο πριν το τέλος της παράτασης ο Ολυμπιακός, κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος, σε έναν τελικό που μπορεί να μην είχε θέαμα, αλλά είχε πάθος, δύναμη, γκολ και έναν Ατρόμητο, που απέδειξε ότι δικαιότατα έφτασε να διεκδικεί από τον πρωταθλητή το τρόπαιο.

Αυτό είναι το 25ο κύπελλο στη ιστορία της ομάδας του Πειραιά και έτσι η φετινή χρονιά κλείνει με τον πλέον επιτυχημένο τρόπο, αφού κατέκτησε το νταμπλ.

Θα πρέπει όμως να σταθεί για άλλη μια φορά κανείς στον αντίπαλο του Ολυμπιακού, τον Ατρόμητο, ο οποίος όχι απλά ήταν η ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, αλλά δείχνει πως και τη νέα χρονιά θα είναι από τους πρωταγωνιστές της διοργάνωσης.

Ο αγώνας.

3′ Πρώτο σουτ από τον Μιραλάς. Η μπάλα στα χέρια του Ιτάνζ.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Ιτάνζ απομάκρυνε τη μπάλα.

15′ Κίτρινη στον Οικονόμου για μαρκάρισμα πάνω στον Αμπντούν.

18′ Νέα ευκαρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιτάνζ απέκρουσε ασθενώς και ο Μακούν με πολύ δύναμη σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα άουτ.

21′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση, έχοντας πάνω του δύο παίκτες, σούταρε με δύναμη άουτ.

24′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φυτανίδης προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα και ανάτρεψε τον Μανιάτη.

26′ Ο Χολέμπας έστειλε τη μπάλα άουτ από την γραμμή του πέναλτι. Το 0-0 παραμένει.

29′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Τζιμπούρ νίκησε τον Ιτάνζ με σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά το γύρισμα του Τοροσίδη.

32′ 67%-33% η κατοχή για τον Ολυμπιακό.

35′ Κίτρινη στον Φυτανίδη για μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

36′ Ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά στην άμυνα του Ατρόμητου κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

37′ Απάντησε ο Ατρόμητος. Ο Μπρίτο δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι, μετά τη σέντρα του Επστάιν.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ Σουτ από τον Σκόνδρα. Άουτ η μπάλα.

56′ Γέμισμα του Ορμπάιθ, γυριστή κεφαλιά του Μέλμπεργκ και η μπάλα φεύγει άουτ.

57′ Έχει ρίξει τον ρυθμό του ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο.

58′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Επστάιν. Λίγο έξω η μπάλα.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

63′ Κίτιρνη και στον Ιγκλέσιας.

63′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Τάτου ο Καραμάνος.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ορμπάιθ

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Αμπντούν ο Φετφατζίδης.

76′ Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ιγκλέσιας ισοφαρίζει σε 1-1! Η μπάλα κόντραρε στον Χολέμπας, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Κάρολ.

77′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μπρίτο ο Σφακιανάκης.

83′ Aλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μακούν ο Φουστέρ.

85′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. Αν δεν αλλάξει το σκορ ακολουθεί η παράταση.

90’+ Γυριστή κεφαλιά από τον Τζιμπούρ, αποκρούει εξ’ επαφής ο Ιτάνζ.

Τέλος του αγώνα. Στην παράταση το παιχνίδι.

Ξεκίνησε η παράταση

91′ Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι οι παίκτες του Ολυμπιακου. Ο Τόμας του Ατρόμητου πρωταγωνιστής της φάσης.

93′ Μεγάλη ευκαρία. Ο Μιραλάς απέναντι από τον Ιτάνζ, αλλά μαρκαρισμένος πλάσαρε άουτ.

96′ Ο Ορμπάιθ με φάουλ απείλησε την εστία του Ιτάνζ. Ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

98′ Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ζουέλα στη θέση του Ιγκλέσιας.

99′ Ο Φετφατζίδης από τα πλάγια συνέκλινε προς την περιοχή και σούταρε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ιτάνζ.

102′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα.

103′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Μοντέστο, έξω ο Μανιάτης.

Τελείωσε το πρώτο μέρος της παράτασης

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης

111′ Τετ-α-τετ με τον Ιτάνζ βγήκε ο Μιραλάς, όμως ο Τόμας τον ανέκοψε. Η φάση δημιουργήθηκε όταν ο Οικονόμου γλίστρησε και ο Φετφατζίδης έκλεψε τη μπάλα.

112′ Κίτρινη στον Τόμας

114′ Αποβλήθηκε ο Μάκης Αγγελίνας από τον πάγκο του Ατρόμητου. Τον ακολούθησε και ο Μίοντραγκ Μένταν. Και οι δύο είναι βοηθοί του Γιώργου Δώνη.

116′ Λάθος του Κάρολ, όμως ο Σφακιανάκης δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από πολύ μακρινή απόσταση.

119′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιτάνζ και σκόραρε το 2-1 για τους Πειραιώτες. Η σέντρα έγινε από τον Τοροσίδη.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-2 (OTE TV-ΣΚΑΪ)

Γκολ:
76′ Ιγκλέσιας – 29′ Τζιμπούρ, 119′ Φουστέρ

Κίτρινες κάρτες: Οικονόμου, Φυτανίδης, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Σκόνδρας, Τόμας – Ορμπάιθ