Γράφει ο Γιάννης Πετρόχειλος

Δεν προλάβαμε να πάρουμε ανάσα από το εναρκτήριο Grand Prix της χρονιάς στο Losail και οι αναβάτες Στις 4 Απριλίου ο δεύτερος αγώνας της χρονιάςτου MotoGP ετοιμάζονται ξανά να μας χαρίσουν άφθονο θέαμα το προσεχές τριήμερο. Στις 4 Απριλίου πραγματοποιείται ο δεύτερος αγώνας της χρονιάς ξανά στην πίστα του Losail στο Κατάρ και εδώ πλέον θα δούμε αν την προηγούμενη Κυριακή ήταν τυχαία η εμφάνιση του Maverick Vinales ο οποίος πήρε τη νίκη ή του Valentino Rossi ο οποίος έμεινε μόλις στη 12η θέση με την Petronas Yamaha.

Εξαιρετική εμφάνιση στον πρώτο αγώνα της χρονιάς για τον Maverick Vinales

Yamaha Monster Energy MotoGP

Τα πράγματα πήγαν πολύ καλά για την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha την προηγούμενη Κυριακή καθώς Σίγουρα καλύτερες από πέρυσι οι Yamaha θα παλέψουν ξανά για τη νίκηο Maverick Vinales κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα. Ο Ισπανός ουσιαστικά ήταν εκείνος ο οποίος διέσωσε τη Yamaha καθώς στις δοκιμές οι αναβάτες της είχαν δείξει ότι είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα, αλλά τελικά μόνο ο Maverick διέπρεψε.

Από την άλλη ο Fabio Quartararo αρκέστηκε στη 5η θέση με προβλήματα στα ελαστικά του. Την Κυριακή που μας έρχεται τα εργοστασιακά Yamaha αναμένεται να είναι ξανά δυνατά σε μια πίστα που ταιριάζει στα χαρακτηριστικά της M1.

Πρόβλεψη για Maverick Vinales: Στο βάθρο, αλλά όχι νίκη.
Πρόβλεψη για Fabio Quartararo: Δύσκολα στο βάθρο, το πιθανότερο πάλι 5ος.

Πραγματικοί πύραυλοι οι μοτοσικλέτες της Ducati στο Losail

Ducati Lenovo Team

Στην Ducati σίγουρα είχαν μεγάλες προσδοκίες για το πρώτο GP της χρονιάς καθώς η μοτοσικλέτα τους είναι Πύραυλος η GP21 της Ducati…πολύ γρήγορη. Αυτό όμως αποδείχτηκε λίγο για τη νίκη στο Losail και μόνο ο Pecco Bagnaia κατάφερε να διασωθεί με μια τρίτη θέση. Από την άλλη ο Jack Miller είχε απογοητευτικό αγώνα μένοντας μόλις στη 9η θέση έχοντας σημαντικά προβλήματα με τα ελαστικά του.

Είναι βέβαιο ότι ο Αυστραλός αυτήν τη φορά θα έχει καλύτερη απόδοση και αναμένεται να είναι πιο ψηλά στην κατάταξη, ενώ ο Bagnaia αν καταφέρει να μπει πάλι στη μάχη της νίκης θα είναι εξαιρετικά ικανοποιημένος.

Πρόβλεψη για Pecco Bagnaia: Θα παλέψει ξανά για το βάθρο.
Πρόβλεψη για Jack Miller: Θα είναι μέσα στη μάχη της νίκης, είναι φαβορί!

Εμφάνιση πρωταθλητή έκανε ο Joan Mir με την Suzuki τη περασμένη Κυριακή

Suzuki Ecstar Team

Στη Suzuki τα πράγματα πήγαν όπως ακριβώς τα είχαν σχεδιάσει, εκτός από την τελευταία στροφή του Ο Mir είναι πάντα ένα από τα φαβορί για τη νίκητελευταίου γύρου του αγώνα. Ο Joan Mir απέδειξε πως δεν είναι τυχαία πρωταθλητής, οδήγησε εκπληκτικά παρότι ξεκίνησε από τη 10η θέση και έφτασε να παλεύει για τη 2η θέση μέχρι την τελευταία στροφή. Αν δεν έκανε το μικρό λάθος στο τέλος θα ήταν στο βάθρο, κάτι που σίγουρα θα κάνει αυτήν την Κυριακή.

Περίμενε περισσότερα ο Alex Rins στον πρώτο αγώνα της χρονιάς από τη 6η θέση, αλλά δεν ήταν μακριά από τη διεκδίκηση του βάθρου. Την προσεχή Κυριακή αναμένεται να ανεβάσει τον ρυθμό του και ίσως τον δούμε να είναι πιο κοντά στον teammate του.

Πρόβλεψη για Joan Mir: Σίγουρο βάθρο, ίσως και νίκη.
Πρόβλεψη για Alex Rins: Μέσα στην πρώτη πεντάδα.

Η GP21 του Zarco ήταν η καλύτερη στον πρώτο αγώνα της χρονιάς

Pramac Racing Ducati

Έπειτα από την απίθανη τελική ταχύτητα (362,4Km/h) που πέτυχε το Σάββατο στο FP4 ο Johann Zarco είχε Η κορυφαία Ducati δεν είναι εργοστασιακή!βάλει πλώρη για έναν καλό αγώνα. Και όντως έτσι έγινε καθώς ο Γάλλος οδήγησε εξαιρετικά και ήταν η καλύτερη Ducati στην πίστα. Αναμένεται πάλι να είναι μέσα στους διεκδικητές της νίκης ο έμπειρος Zarco, αυτήν τη φορά με στόχο τη νίκη.

Από την άλλη, ο rookie Jorge Martin έκανε την εκκίνηση της χρονιάς στον πρώτο αγώνα. Ο νεαρός Ισπανός πετάχτηκε από τη 14η θέση στη 4η θέση στην πρώτη στροφή διαλύοντας τους αντιπάλους του. Η 15η θέση στην τελική κατάταξη του έδωσε τον πρώτο βαθμό στην καριέρα του.

Πρόβλεψη για Johann Zarco: Φαβορί για τη νίκη!
Πρόβλεψη για Jorge Martin: Εκτός δεκάδας, αλλά μέσα στους βαθμούς
.

Η πρώτη επαφή με τη Repsol Honda ήταν θετική για τον Pol Espargaro

Repsol Honda

Ο Pol Espargaro ήταν εκείνος ο οποίος διέσωσε την παρτίδα για την εργοστασιακή ομάδα της Honda. Ο Ισπανός έκανε καλό αγώνα, διαχειρήστηκε εξαιρετικά τα ελαστικά του και βρέθηκε τελικά στη 8η θέση. Φυσικά, στη Honda δεν μπορούν να είναι χαρούμενοι με μια 8η θέση, αλλά ο Ισπανός έχει προοπτικές για καλύτερα απότελέσματα.

Πρόβλεψη για Pol Espargaro: Όχι πάνω από τη 8η θέση.
Πρόβλεψη για Stefan Bradl: Μέσα στους βαθμούς, ίσως και δεκάδα.

Σίγουρα πολύ βελτιωμένη εμφανίστηκε η Aprilia στα χέρια του Aleix Espargaro

Aprilia Racing Gresini

Αυτό που περιμέναμε από την Aprilia έγινε στον πρώτο αγώνα της χρονιάς με τον Aleix Espargaro να Περιμένοντας τον… Doviziosoκατακτά τη 7η θέση. Ο Ισπανός απέδειξε ότι όντως κάτι καλύτερο έχουν ετοιμάσει φέτος οι άνθρωποι του εργοστασίου του Noale και η RS-GP δείχνει σημάδια ανταγωνιστικότητας. Δυστυχώς, η επιλογή του Lorenzo Savadori δεν ήταν σωστή από την Aprilia για δεύτερο αναβάτη της ομάδας και τώρα όλες οι ελπίδες έχουν μεταφερθεί στον ερχομό του Andrea Dovizioso.

Πρόβλεψη για Alex Espargaro: Αυτήν τη φορά θα είναι στην εξάδα.
Πρόβλεψη για Lorenzo Savadori: Αν δεν είναι τελευταίος θα είναι θαύμα
.

Δύσκολο ξεκίνημα στο MotoGP για τον Marini, αλλά οι προοπτικές είναι μεγάλες

Esponsorama Racing Ducati/VR46 SKY Ducati

Οι δύο rookies της τρίτης ομάδας της Ducati τα πήγαν περίφημα στο ντεμπούτο της στο Κατάρ. Ιδιαίτερα ο Enea Bastianini έκανε πολλά κεφάλια να γυρίσουν με τη 10η θέση του, παίρνοντας τον τίτλο του καλύτερου νεοφερμένου αναβάτη στον αγώνα.

Ο Luca Marini επίσης έκανε καλή δουλειά τερματίζοντας στη 16η θέση με τον Ιταλό να μαθαίνει πολλά κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Πρόβλεψη για Enea Bastianini: Εκτός δεκάδας, μέσα στους βαθμούς.
Πρόβλεψη για Luca Marini: Αυτήν τη φορά μέσα στους βαθμούς
.

Η KTM πρέπει να δράσει άμεσα αν θέλει να επαναλάβει την περσινή σεζόν

Red Bull KTM Factory

Στις δοκιμές τελικά οι αναβάτες της KTM δεν έκρυβαν κάτι καθώς η μοτοσικλέτα όντως δεν εμφανίστηκε έτοιμη Δύσκολο ξεκίνημα στη σεζόν για την KTM η οποία ψάχνει λύσειςνα διεκδικήσει κάτι καλό. Ταχύτερη RC16 ήταν εκείνη του Miguel Oliveira στη 13η θέση, ένα αποτέλεσμα που δεν άρεσε ούτε στον ίδιο τον Πορτογάλο, ούτε στην KTM.

Μία θέση πίσω του ήταν ο Brad Binder στη 14η θέση και όπως φαίνεται οι Αυστριακοί έχουν αρκετή δουλειά μπροστά τους. Πέρυσι η μοτοσικλέτα τους ήταν ανταγωνιστική, αλλά φέτος τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά.

Πρόβλεψη για Miguel Oliveira: Με μεγάλη αισιοδοξία στη δεκάδα.
Πρόβλεψη για Brad Binder: Με μεγάλη αισιοδοξία στη δεκάδα
.

Απογοητευτική η εμφάνιση τόσο του Rossi όσο και του Morbidelli στο Κατάρ

Petronas Yamaha

Αδιαμφισβήτητα η μεγαλύτερη απογοήτευση στον πρώτο αγώνα της χρονιάς ήταν οι αναβάτες της Petronas Ο Morbidelli είπε ξεκάθαρα ότι η Yamaha δεν ενδιαφέρεται για εκείνον… ουπς!Yamaha. Ο Valentino Rossi ξεκινώντας από τη 4η θέση είχε τη δυνατότητα να παλέψει για ένα καλό αποτέλεσμα. Αντί αυτού υποχώρησε τελικά στη 12η θέση αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα με τα ελαστικά του.

Από την άλλη, ο Franco Morbidelli είχε ακόμα χειρότερο αγώνα αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με το σύστημα εκκίνησης της μοτοσικλέτας του από το ξεκίνημα. Η 18η θέση ήταν φυσιολογική για τον Morbidelli με τέτοιο πρόβλημα, ο οποίος όμως έκανε σκληρή κριτική στην ομάδα του.

Πρόβλεψη για Valentino Rossi: Δεν περιμένω κάτι πολύ καλύτερο, ίσως δεκάδα.
Πρόβλεψη για Franco Morbidelli: Σίγουρα μέσα στη δεκάδα, ίσως μέσα και στην εξάδα
.

Ο Iker Lecuona θα περιμένει βελτιώσεις από την KTM για να ελπίζει σε κάτι καλύτερο

Tech3 KTM Racing

Αυτό ακριβώς που περιμέναμε από την Tech3 KTM στον πρώτο αγώνα της χρονιάς συνέβη τελικά. Ο Iker Lecuona ο οποίος τερμάτισε στη 17η θέση δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο, ιδιαίτερα όταν τα εργοστασιακά KTM ήταν επίσης σε μέτρια βραδιά.

Ο Danilo Petrucci από την άλλη, δεν κατάφερε να κάνει ούτε έναν γύρο καθώς σημείωσε πτώση μένοντας εκτός μάχης νωρίς.

Πρόβλεψη για Iker Lecuona: Εκτός βαθμών.
Πρόβλεψη για Danilo Petrucci: Εκτός βαθμών ή πτώση.

Πτώση για τον Nakagami στον πρώτο αγώνα της χρονιάς

LCR Honda

Η χειρότερη εμφάνιση ομάδας στον πρώτο αγώνα της χρονιάς ανήκει στην LCR Honda. Τόσο ο Takaaki Nakagami όσο και ο Alex Marquez δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον αγώνα σημειώνοντας πτώση.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα και για τους δύο όπως απέδειξε ο Pol Espargaro με την εργοστασιακή Honda και ίσως δούμε καλύτερα αποτελέσματα την Κυριακή.

Πρόβλεψη για Takaaki Nakagami: Μέσα στη δεκάδα, ταχύτερη Honda.
Πρόβλεψη για Alex Marquez: Θα δώσει μάχη για τους βαθμούς… αν τερματίσει
.

Το τριήμερο στο Κατάρ αρχίζει την Παρασκευή 2 Απριλίου και ολοκληρώνεται την Κυριακή το βράδυ με τον αγώνα.