Επιμέλεια: Θάνος Κυλάφης

Το MotoGP γιόρτασε την 1000η διοργάνωση Grand Prix με έναν χαοτικό αγώνα 27 γύρων την Κυριακή στο Le Mans, όπου μόνο 13 αναβάτες τερμάτισαν, με πολλές πτώσεις.

Ο Marc Marquez έστριψε πρώτος, μπροστά από τον Jack Miller και τον Luca Marini, με τον κάτοχο της pole position, Francesco Bagnaia, να πέφτει στην 5η θέση, πίσω από τον Jorge Martin.

Ο Miller προηγήθηκε του Marquez στηn 8η στροφή του δεύτερου, αν και ο αναβάτης της Honda θα άρπαζε τη θέση πίσω στην έξοδο. Στον τρίτο γύρο, ο Miller ολοκλήρωσε την προσπέραση στο Dunlop chicane, ενώ ο Bagnaia προηγήθηκε του Marini για να πάρει την τρίτη θέση.

Ο Maverick Vinales έφτασε  εν τω μεταξύ στην τέταρτη θέση, περνώντας τον Marini στον πέμπτο γύρο στο Dunlop chicane και εξαπέλυσε την επίθεσή του στον Bagnaia στην 11η στροφή. Ο Ισπανός άνοιξε τη γραμμή του και καθώς ο Ιταλός μπήκε από την εσωτερική στη 12η στροφή, το ζευγάρι συγκρούστηκε. Αυτό έκανε τον Vinales να χάσει τον έλεγχο και να χτυπήσει με δύναμη τον Bagnaia, κάτι που έβγαλε και τους δύο αναβάτες εκτός αγώνα. Οι 2 τους ενεπλάκησαν σε έναν καβγά στην αμμοπαγίδα, κάτι που σίγουρα θα επιφέρει ποινές.

Λίγες στιγμές αργότερα στο Dunlop chicane στην αρχή του έκτου γύρου, ο Marini έχασε το μπροστινό στην έξοδο της στροφής μαχόμενος με τον Bezzecchi, και συμπαρέσυρε στην αμμοπαγίδα τον Alex Marquez.
Στον όγδοο γύρο, ο Bezzecchi ανάγκασε τον Marc Marquez να βγει από την γραμμή του στην στροφή 8, καθώς πάλευαν για τη δεύτερη θέση, κάτι που επέτρεψε στον Martin να περάσει στην τρίτη θέση.

Ο Bezzecchi αναγκάστηκε να παραχωρήσει μια θέση για αυτό, αφήνοντας τον Martin να περάσει δεύτερος, πριν ξαναπάρει τη θέση στον επόμενο γύρο.

Στη συνέχεια ο Bezzecchi πέρασε τον Miller για το προβάδισμα στον 11ο γύρο και αμέσως άνοιξε τη διαφορά στα έξι δέκατα, καθώς ο Marquez ανέβηκε στη δεύτερη θέση στον ίδιο γύρο, έχοντας περάσει τον Martin λίγο νωρίτερα.

Ο Martin ήταν ο επόμενος που πέρασε τον Αυστραλό της ΚΤΜ, στον 13ο γύρο, και ξεκίνησε να κυνηγάει τον Marquez, καθώς το προβάδισμα του Bezzecchi αυξήθηκε στο 1 δευτερόλεπτο.
Ο Marquez κατάφερνε να αποκρούσει αυτές τις επιθέσεις, αλλά στον προτελευταίο γύρο, στην 7η στροφή, ο Marquez είχε πολλές ταλαντώσεις στην είσοδο της 7ης στροφής, έχασε το μπροστινό και έπεσε.

Αυτό έφερε τον Martin στη 2η θέση, ενώ ανέβασε τον Zarco στην τρίτη. Από εκεί και πέρα οι θέσεις του βάθρου δεν άλλαξαν, με τον Bezzecchi να φτάνει άνετα στη 2η νίκη της καριέρας του στη μεγάλη κατηγορία.

Ο rookie της Tech3 GASGAS, Augusto Fernandez, ξεκίνησε 12ος και πήρε το καλύτερό του αποτέλεσμα τερματίζοντας 4ος, μπροστά από τον Aleix Espargaro.

Ο Brad Binder χρειάστηκε να εκτίσει ποινή μεγάλου γύρου γιατί έκοψε δρόμο στο σικέιν των 9/10 και τερμάτισε 6ος, ενώ ο Fabio Quartararo ολοκλήρωσε ένα πολύ κακό Σαββατοκύριακο στην 7η θέση, μπροστά από τους Fabio Di Giannantonio, Takaaki Nakagami και Franco Morbidelli.

Ο Danilo Petrucci ήταν 11ος, με τους Lorenzo Savadori και Jonas Folger τους τελευταίους που τερμάτισαν στη 12η και 13η θέση αντίστοιχα.