Γράφει ο Θάνος Κυλάφης

Όπως και στον αγώνα Sprint, έτσι και στον κύριο αγώνα της Κυριακής είχαμε διακοπή με κόκκινη σημαία από ένα περιστατικό στη δεύτερη στροφή. Αυτή τη φορά ήταν ο Fabio Quartararo που έχασε τα φρένα, ακούμπησε με το χέρι του Miguel Oliveira, έχασε το μπροστινό και έπεσε, συμπαρασύρωντας τον άτυχο Πορτογάλο. Ο Oliveira μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο, ενώ ο Quartararo μπόρεσε να συμμετάσχει στην επανεκκίνηση, έχοντας λάβει ποινή μεγάλου γύρου.

Στην επανεκκίνηση, ήταν ο Brad Binder που έστριψε πρώτος, ενώ ακριβώς πίσω του ήταν ο Jack Miller και ο Jorge Martin, ενώ ο κάτοχος της pole position, Aleix Espargaro, βρέθηκε στην 4η θέση. Ο Francesco Bagnaia ήταν πέμπτος και ξεκίνησε δυναμικά τον πρώτο γύρο, περνώντας τον Espargaro στην 5η στροφή και τον Martin στην 7η στροφή του πρώτου γύρου. Ο Μartin προσπάθησε να αντεπιτεθεί, αλλά ο Ιταλός απάντησε αμέσως και έμεινε μπροστά του.

Μπροστά, ο Miller πέρασε τον Binder στη 13η στροφή του 2ου γύρου και οι 2 ΚΤΜ άρχισαν να κάνουν μια μικρή διαφορά. 2 γύρους μετά οι αναβάτες της εργοστασιακής ΚΤΜ άλλαξαν πάλι θέσεις στη 13η στροφή, με τον Binder να περνάει στην πρώτη θέση.

Ο Bagnaia σύντομα έκλεισε την διαφορά και πέρασε τον Miller μετά από επαφή στον πέμπτο γύρο. Η κίνηση αυτή κρίθηκε πολύ επιθετική και ο Ιταλός αναγκάστηκε να δώσει πίσω την θέση στον Αυστραλό αργότερα.  Στον 10ο γύρο ένα λάθος του Miller επέτρεψε στον Bagnaia να περάσει στη δεύτερη θέση για λίγο, αλλά ο Αυστραλός κατάφερε να το μαζέψει στην έξοδο και να παραμείνει δεύτερος. Πιο πίσω, ο Aleix Espargaro έκανε ένα λάθος και έχασε την τέταρτη θέση από τον Martin.

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022 συνέχιζε δυναμικά και κατάφερε να περάσει τον Miller πριν την 13η στροφή του 15ου γύρου. Μετά άρχισε να κυνηγά τον Binder, κατάφερε να κλείσει την διαφορά από τον Binder και πέρασε τον Νοτιοαφρικανό στη 13η στροφή του 21ου γύρου και από εκεί και πέρα οδήγησε τον αγώνα μέχρι την καρό σημαία, για να πάρει την δεύτερη Κυριακάτικη νίκη του φέτος.

Ο Binder πίεσε μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον Bagnaia και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση. Ο Miller τερμάτισε 3ος, βάζοντας και τις 2 εργοστασιακές ΚΤΜ στο βάθρο. Ο Jorge Martin πήρε την 4η θέση, ενώ την πεντάδα συμπλήρωσε ο Aleix Espargaro.

O Luca Marini πήρε την 6η θέση, μπροστά από τον Dani Pedrosa. Πίσω του βρέθηκε ο Alex Marquez και ο Takaaki Nakagami, ενώ ο Fabio Quartararo συμπλήρωσε την δεκάδα.

Ο Γάλλος της Yamaha εξέτισε με λάθος τρόπο την ποινή του μεγάλου γύρου, με αποτέλεσμα να του επιβληθεί μια δεύτερη ποινή που έπρεπε να εκτίσει. Σε ένα απογοητευτικό Σαββατοκύριακο, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2021 κατάφερε να περιορίσει την ζημιά παίρνοντας τελικά την 10η θέση.

Πτώσεις είχαν οι Alex Rins, Johann Zarco και Marco Bezzecchi, ενώ ο Maverick Viñales αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα στο τέλος, όταν έσπασε η αλυσίδα του και δεν τερμάτισε.