του Δημήτρη Διατσίδη

Ο Λούκα και ο Βαλεντίνο κερδίζουν τον αγώνα των 50 γύρων – στην πίστα των 2 χλμ – μπροστά από τους Bartolini-Vietti, με τους Morbidelli-Migno επίσης στο βάθρο. Στην 6η θέση Bezzecchi-Bagnaia, 18ος o Petrucci.

Luca Marini

O Marini πήρε το Χρυσό το Σάββατο στην “Americana”

Ο Luca Marini έκλεισε με στυλ το τριήμερο του Ranch που περιελάμβανε τον Αγώνα Αντοχής, τα 100χλμ των Πρωταθλητών, ένα Αγώνα που γίνεται εδώ και αρκετά χρόνια και στον οποίο αγωνίζονται σε χωμάτινη διαδρομή, με μοτοσυκλέτες διαμορφωμένες για flat track. O ετεροθαλής αδελφός του Valentino Rossi φού επιβλήθηκε στην “Americana” το Σάββατο (ένας αγώνας λίγων γύρων με προκρίσεις και τον Τελικό μόνο για 4 αναβάτες), ο νέος “σημαιοφόρος” της Honda πέτυχε και την Κυριακή τη νίκη στα 100 χλμ.
των Πρωταθλητών σε συνδυασμό με τον Valentino Rossi, στη “σκυταλοδρομία” που γίνεται, καθώς ο καθένας αγωνίζεται με τη δική του μοτοσυκλέτα και στο προκαθορισμένο διάστημα γίνεται αλλαγή οδηγού-μοτοσυκλέτας, μόλις ο ένας φτάσει στο σημείο που γίνεται η αλλαγή της “σκυτάλης”.

View this post on Instagram

A post shared by Valentino Rossi (@valeyellow46)

Τα δύο αδέρφια συμπλήρωσαν τους 50 γύρους σε 1:45’54” μπροστά από το ζευγάρι των Elia Bartolini και Celestino Vietti. Συμπλήρωσαν το βάθρο οι Andrea Migno και Franco Morbidelli, που άφησαν εκτός βάθρου τους Moreira-Cardus και Di Giannantonio-Foggia.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Pecco Bagnaia, δεν ξεπέρασε την έκτη θέση, με το ζευγάρι του που ήταν ο Marco Bezzecchi. O Remy Gardner ήταν ο καλύτερος αναβάτης από τα SBK , σε ζευγάρι με τον Pedro Acosta, o Rinaldi ήταν 15ος, ενώ ο Petrucci 18ος με την δίχρονη μοτοσυκλέτα των 500 κ.εκ., που αναμενόταν πολύ δυνατή.

Η μόνη δίχρονη μοτοσυκλέτα του Αγώνα που οδηγησε ο Danilo Petrucci

Στην “Americana” o Diogo Moreira πήρε τη 2η θέση, μπροστά από τον Valentino Rossi και πίσω από τον Luca Marini που έχει και το απόλυτο ρεκόρ γύρου στην πίστα Ranch VR46