Σήμερα, 14 Ιανουαρίου, ο αγώνας του 46ου Rally Dakar ξεκινάει και πάλι για μια βδομάδα γεμάτη εκπλήξεις και ανατροπές στη γενική βαθμολογίας. Απομένουν 3.717 χιλιόμετρα από τα οποία τα 2.384 είναι ειδικές διαδρομές.

Άτυχος ήταν ο Αλ Ατίγια. Στο 530ο χλμ. της Ειδικής Διαδρομής έσπασε το τιμόνι στο Hunter και αναγκαστικά έμεινε με το συνοδηγό του στο μέσον της ερήμου μέχρι να φθάσει το φορτηγό με τα ανταλλακτικά.

Την Παρασκευή (12/1/24) το βράδυ όταν τέλειωσε το 6ο stage επικεφαλής στη γενική βαθμολογία ήταν ο Ισπανός οδηγός (παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC) με το ηλεκτροκίνητο Audi. Μέχρι σήμερα έχουν καλυφθεί στην έρημο της Σαουδικής Αραβίας 3.414 χιλιόμετρα από τα οποία τα 2.331 χιλιόμετρα ήταν ειδικές διαδρομές. Το 6ο σκέλος του αγώνα είχε αρκετές εκπλήξεις. Ανάμεσα στους αμμόλοφους της Empty Quarter, από το Shubaytah έως το  Shubaytah, σε μια ειδική 572 χλμ., έγιναν πολλά. Η μεγάλη κόντρα ήταν ανάμεσα στον Loeb και τον Sainz. Τελικά πίσω από τον Ισπανό είναι ο Ekstrom και στην 3η θέση ο Loeb.

O Carlos Sainz που τέθηκε προσωρινά επικεφαλής του αγώνα, λίγο μετά το τέλος του 6ου σκέλους  δήλωσε: «Οι εξελίξεις είναι πολύ θετικές για εμάς, θα συνεχίσουμε με την ίδια στρατηγική».

Μετά από μια καλή ανάπαυλα τα πληρώματα «φόρτωσαν» τις μπαταρίες και σήμερα Κυριακή 14 Ιανουαρίου ξεκινούν για μια δύσκολη διαδρομή. Θα ξεκινήσουν το Stage 7 από το Ριάντ και μετά από 873 χιλιόμετρα από τα οποία τα 483 χιλιόμετρα είναι ειδική διαδρομή θα φθάσουν στο Al Duwadimi. Σ αυτή τη διαδρομή χρειάζεται καλή πλοήγηση. Τα μονοπάτια στην έρημα συχνά αλλάζουν και πολλά πληρώματα δεν καταφέρνουν να φθάσουν στους αμμόλοφους που βρίσκονται πριν από τον τερματισμό στο Al Duwadimi.