Του Περικλή Χαλάτση

Ήταν μια δύσκολη ημέρα. Με έντονο συναγωνισμό. Οι Elfyn Evans- Scott Martin (YARIS Rally 1 Hybrid) εξακολουθούν να βρίσκονται επικεφαλής του Rallye Monte-Carlo αλλά προηγούνται μόλις 4.5’’ από τους Sebastien Ogier- Vincent Landais που ακολουθούν με ίδιο αυτοκίνητο στη 2η θέση και πιέζουν διαρκώς το βρετανικό πλήρωμα.

Αρχικά ο Evans είχε 21,6 δευτερόλεπτα απόσταση ασφαλείας από τον Ogier. Αλλά ο Γάλλος -ας μην ξεχνάμε είναι 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο WRC- ξέρει όσο κανένας άλλος  τις γαλλικές Άλπεις.

Ο Γάλλος στην ειδική διαδρομή από το La Bréole στο Selonnet έκανε έναν εκπληκτικό χρόνο και μείωσε τη διαφορά από τον Evans. Τα 21.6 δευτερόλεπτα ο Γάλλος τα μείωσε σε 4.5 και ανέβασε το θερμόμετρο στα ύψη.

Ο Ogier κέρδισε δύο από τις τρεις πρωινές δοκιμές και από τρίτος που ήταν πέρασε δεύτερος αφήνοντας την 3η θέση για τον Neuville ο οποίος στην 4η ειδική διαδρομή είχε με το Hyundai i20 N ένα καλό τετ α κε.

Πριν ξεκινήσουν οι πρώτες πρωινές ειδικές διαδρομές της Παρασκευής η πληροφόρηση που είχαν τα πληρώματα ήταν ότι σε αρκετά σημεία υπήρχε πάγος.

Κάποιοι οδηγοί στα σημεία που τους είχαν υποδείξει έκοψαν και πέρασαν με ασφάλεια, κάποιοι άλλοι έκοψαν αλλά ο πάγος είχε ήδη λιώσει και κάποιοι δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε με αποτέλεσμα να βγουν από το δρόμο.

Στην ειδική διαδρομή St-Léger-les-Mélèzes – La Bâtie-Neuve, στο 7.7 χλμ οι Ott Tanak- Martin Jarveoja (HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid)  είχαν μια μικρή έξοδο και χρειάσθηκε η βοήθεια των θεατών για να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο ίδιο σημείο οι ίδιοι θεατές εκλήθησαν να ξαναβάλουν ένα χεράκι βοηθείας, αυτή τη φορά στους Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (TOYOTA GR YARIS Rally 1 Hybrid) που βγήκαν από το δρόμο. Εκεί τα πράγματα ήταν δυσκολότερα. Αν στην έξοδο του Tanak χρειάσθηκαν λίγα δευτερόλεπτα για να τον επαναφέρουν στο δρόμο, στο Yaris του Katsuta δυσκολεύτηκαν αρκετά. Ο γιαπωνέζος οδηγός της Toyota έχασε πέντε λεπτά μέχρι να ξαναμπεί στον αγώνα και φυσικά έπεσε αρκετά με αποτέλεσμα να βγει από το παιχνίδι της διεκδίκησης βαθμών. Στο τέλος της ημέρας ήταν πίσω από τον Solberg στη 12η θέση.

Έξοδο είχαν και οι Gregoire Munster – Louis Louka (Ford Puma Rally 1 Hybrid) όπου έχασαν περίπου ένα λεπτό. Στην κατηγορία WRC2 έξοδο είχαν οι Chris Ingram and Bryan Bouffier.

Στην 6η ειδική διαδρομή οι θεατές που παρακολουθούσαν τον αγώνα είδαν έκπληκτοι ότι ανάμεσα τους ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Loeb. Δεν πρόλαβε να τελειώσει το Dakar και βρέθηκε ως θεατής σε μια ειδική ανάμεσα στον κόσμο. Μάλιστα σε κάποια στιγμή έτρεξε στο δρόμο για να σπρώξει τις πέτρες που είχαν βγει από τα προηγούμενα πληρώματα θα δυσκόλευαν τους επόμενους αγωνιζόμενους.