Χρειάστηκε να περιμένει 32 ολόκληρα χρόνια η Ολλανδία για να φτάσει σε τελικό Μουντιάλ. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως. Το κατάφερε στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής.

Οι «οράνιε» επικράτησαν με 3-2 της μαχητικής Ουρουγουάης στον ημιτελικό, που διεξήχθη στο «Γκριν Πόιντ» του Κέιπ Τάουν, παίρνοντας έτσι το πολυπόθητο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Εκεί η ομάδα του Μπερτ Φαν Μάαρβαϊκ θα διεκδικήσει το βαρύτιμο τρόπαιο απέναντι στο νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ισπανία και τη Γερμανία.

Τα γκολ της Ολλανδίας σημείωσαν οι Φαν Μπρόνκχορστ (18’), Σνάιντερ (70’) και Ρόμπεν (73’), ενώ για το συγκρότημα του Ταμπάρεζ, που πάλεψε το παιχνίδι έως το τέλος, σκόραραν οι Φορλάν (41’) και Μάξι Περέιρα  (90+2′). MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γουέσλι Σνάιντερ.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Ολλανδία, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ αρκετά νωρίς.

Στο 18΄ο Φαν Μπρόνκχορστ, με έναν «κεραυνό» από αρκετά πλάγια θέση και σε απόσταση τουλάχιστον 35 μέτρων, έστειλε την μπάλα… συστημένη στο «Γ» της εστίας του Μουσλέρα, κάνοντας το 1-0 για τους «οράνιε».

Η ομάδα του Ταμπάρεζ, η οποία μέχρι τότε αρκούνταν στα αμυντικά της καθήκοντα, άρχισε σιγά σιγά να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 41’.

Σκόρερ για την «σελέστε» ήταν ο Ντιέγκο Φορλάν, ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, κάθετα προς την εστία του Στεκέλενμπουργκ, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του (1-1).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης μάλιστα η Ουρουγουάη έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1. Στο 51’ συγκεκριμένα, μετά από ένα λάθος γύρισμα, ο Στεκέλενμπουργκ επιχείρησε να διώξει η μπάλα

Αυτή κόντραρε στον Καβάνι και στην άδεια από τερματοφύλακα εστία ο Α. Περέιρα επιχείρησε να σκοράρει, ωστόσο Φαν Μπρόνκχορστ σαν από… μηχανής θεός, πρόλαβε και την έστειλε κόρνερ…

Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο ενέτεινε την πίεσή της η Ολλανδία, η οποία πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 70’ .

Ο Γουέσλι Σνάιντερ έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι Ουρουγουανού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στη γωνία του Μουσλέρα.

Τρία λεπτά αργότερα ο πορτιέρο της «σελέστε» αναγκάστηκε να μαζέψει για τρίτη φορά την μπάλα από το βάθος της εστίας του.

Μετά από σέντρα του Κάιτ και κεφαλιά του Ρόμπεν η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, για το 3-1.

Παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω με δύο γκολ η ομάδα του Ταμπάρεζ δεν κατέθεσε τα… όπλα, και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μάξι Περέιρα με όμορφο αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-3, δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν οι Νοτιοαμερικανοί πίεσαν, χωρίς όμως να καταφέρουν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Ουρουγουάη-Ολλανδία 2-3

Γκολ: 41′ Φορλάν, 90+2′ Μάξι Περέιρα – 18′ Φαν Μπρόνκχορστ, 70′ Σνάιντερ, 73′ Ρόμπεν

1-0: Φαν Μπρόνκχορστ (18′)

1-1 Φορλάν (41′)

2-1 Σνάιντερ (70′)

3-1 Ρόμπεν (73′)

3-2 Μ. Περέιρα (90+2)

Κίτρινες: Μ. Περέιρα, Κάσερες – Σνάιντερ, Μπουλαρούζ, Φαν Μπόμελ

Κόκκινες:

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρεζ): Μουσλέρα, Γκοντίν, Γκαργκάνο, Βικτορίνο, Καβάνι, Φορλάν, Α. Περέιρα, Πέρεζ, Μ. Περέιρα (78′ Αμπρέου), Ρίος, Κάσερες