Η αθλητική – και όχι μόνο – κοινότητα του πλανήτη κινείται σε ρυθμούς… Ρίο, καθώς στην Βραζιλία διεξάγονται για το 2016 οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Πριν από τέσσερα χρόνια οι Αγώνες διεξήχθησαν σε ευρωπαϊκό έδαφος, με το Λονδίνο να έχει την τιμητική του.

Στον Πίνακα μεταλλίων σύμφωνα με τη λίστα της Διεθνούς Ολυμπιακής πρωταθλητές αναδείχθηκαν οι αθλητές των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, καθώς συγκέντρωσαν 104 μετάλλια, έχοντας 46 χρυσά, 29 ασημένια και ισάριθμα χάλκινα.

Η Ελλάδα κατετάγη στην 79η θέση έχοντας δύο χάλκινα, όσα κατέκτησαν δηλαδή η Μολδαβία, το Κατάρ και η Σιγκαπούρη.

Συνολικά, 10.820 αθλητές έλαβαν μέρος σε 302 αγωνίσματα των 29 αθλημάτων που πραγματοποιήθηκαν, από τις 27 Ιουλίου έως 12 Αυγούστου 2012.

Οι 85 από τις 204 χώρες που έλαβαν μέρος κέρδισαν από ένα έστω μετάλλιο και 54 κέρδισαν έστω ένα χρυσό.

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, η Γκαμπόν, η Γουατεμάλα, η Γρενάδα, η Κύπρος, το Μαυροβούνιο, το Μπαχρέιν και η Μποτσουάνα κέρδισαν κάποιο μετάλλιο, με αυτό της Γρενάδας να είναι χρυσό.