Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ γυναικών, καθώς επικράτησε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» 3-2 σετ του ΠΑΟΚ (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-9), στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου. Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αλλά στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και ισοφάρισε. Στο τάι-μπρέικ, οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο ψύχραιμες και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, αμφότερες όμως με απώλεια βαθμού. Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα της στη Βούλα με 3-1 σετ από την Θέτιδα, ενώ ο Πανναξιακός έκανε το «2 στα 2», νικώντας 3-1 στον Πειραιά τον Πορφύρα.

Στον Α΄ όμιλο, ο Παναθηναϊκός πέρασε δια… περιπάτου από τη Λαμία, ενώ ο ΑΟ Θήρας αιφνιδιάστηκε από το Μαρκόπουλο και βρέθηκε να πίσω με 2-0 σετ, «γύρισε» το ματς αλλά έχασε βαθμό.

Η αναμέτρηση του Ηλυσιακού με τις Αμαζόνες αναβλήθηκε για την Κυριακή (25/10, 16:00), λόγω απολύμανσης στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης» των Ιλισίων.