Την πρόκρισή του στις 16 καλύτερες ομάδες του CEV Cup εξασφάλισε ο Μίλωνας μόλις στη δεύτερη παρουσία του στα Κύπελλα Ευρώπης, προσπερνώντας το εμπόδιο της αυστριακής Zαντρούγκα Μπλέιμπουργκ, παρά την ήττα του με 3-2.

Η νίκη της νεοσμυρνιώτικης ομάδας στον πρώτο αγώνα με 3-0, της προσέφερε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα και η πρόκρισή της στον επόμενο γύρο «σφραγίστηκε» στο 3ο σετ όταν επικράτησε με 28-30 (μετά από ένα απίθανο «ράλι») και «καθάρισε» την παρουσία της στους «16».

Ο Μίλωνας στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ντούρεν (Γερμανία) – Στρούμιτσα (Βόρεια Μακεδονία) που θα παίξουν την Πέμπτη 30/11.

Στη Ντούρεν αγωνίζονται ο Δημήτρης Μούχλιας και ο Φροίξος Κωτσάκης και όλα δείχνουν πως θα προκριθεί καθώς στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας είχε νικήσει 3-0 σετ.

Τα σετ: 27-25, 19-25, 28-30, 25-17, 20-18 (σε 133′)

Ο Μίλωνας βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο σετ, όμως έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο, βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και ισοφάρισε σε 1-1 (19-25). Όλα πλέον θα κρίνονταν στο τρίτο σετ, όπου η ομάδα της Νέας Σμύρνης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-8, 24-23, 25-24 και 28-27, κατάφερε να αντέξει την πίεση και να πάρει το σετ με 30-28.

Οι καθοριστικοί πόντοι στο φινάλε του τρίτου σετ ήρθαν από επίθεση του Γιορντάνοφ (28-28), μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Καμίνο Μαρτίνεζ (29-28) και κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ μετά από εξαιρετική άμυνα του λίμπερο Χανδρινού.

Αφού εξασφαλίστηκε η πρόκριση, ο Σάκης Ψάρρας έδωσε ευκαιρία σε όλα να τα νέα παιδιά του ρόστερ να κολυμπήσουν στα… βαθιά. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και τελικά μετά από συναρπαστικό φινάλε στο 5ο σετ οι αυστριακοί επικράτησαν 20-18.

Διαιτητές: Φόρτου (Γερμανία), Χιμένες (Ισπανία).

*Οι πόντοι της Ζαντρούγκα προήλθαν από 5 άσσους, 70 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 72 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς).

ΖΑΝΤΡΟΥΓΚΑ (Μίκαελ Μουράουερ): Σζαμπό 5 (5/8 επ.), Χόρβαθ 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Μανδηλάρης 10 (10/28 επ.), Καμίνο 14 (14/29 επ., 50% υπ. – 23% άριστες), Γκόμες 8 (1/3 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Σινφρόνιο 19 (11/20 επ., 8 μπλοκ) / Κίτζινγκερ (λ, 63% υπ. – 34% άριστες), Στάινερ (λ), Στοτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ντζένις 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Κράσνιγκ 9 (9/13 επ.), Γκτζέγκορτσικ 5 (5/14 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Βριτζ, Μοζίνα.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 15 (10/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (16/32 επ.), Μολίνα 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 52% άριστες), Πολουγιάν 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 26% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 60% υπ. – 44% άριστες), Μαντελίδης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Σουσουρίδης 2 (2 μπλοκ), Κουβαράς 3 (3/8 επ.), Κοντοστάθης 3 (3/10 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Νανόπουλος 15 (13/23 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 33% άριστες).