Παρούσα για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Γουίμπλεντον θα είναι η Ονς Ζαμπέρ (νο6 στον κόσμο), μετά την τεράστια ανατροπή που έκανε το απόγευμα της Πέμπτης απέναντι στο νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, Αρίνα Σαμπαλένκα (2-1). Η Τυνήσια, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 στα σετ (6-7) και στο δεύτερο δέχτηκε πρώτη μπρέικ από την Λευκορωσίδα, δεν το έβαλε κάτω πήρε τρία συνεχόμενα game, ισοφάρισε σε 1-1 και στο decider με 6-3 έφτασε στο 2-1.

Έτσι το Σάββατο (15/07) θα έχει την ευκαιρία απέναντι στον Μαρκέτα Βοντρούσοβα να πάρει για πρώτη φορά στην καριέρα της το βαρύτιμο τρόπαιο ενός Major τουρνουά (τρίτος της τελικός), κάτι που δεν είχε καταφέρει πριν από ένα χρόνο, όταν ηττήθηκε από την Έλενα Ριμπάκινα στον καταληκτικό αγώνα.

Η Σαμπαλένκα ήταν το μεγάλο φαβορί, είχε την ευκαιρία όταν προηγήθηκε με 4-2 στο δεύτερο σετ να φτάσει στο 2-0, ωστόσο, ήταν πολύ νευρική και δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο Grand Slam μέσα στη σεζόν, μετά το Australian Open που είχε πάρει στην Μελβούρνη. Επίσης, σήμερα, με την ήττα της έχασε την ευκαιρία να εκτοπίσει την Ίγκα Σφιόντεκ από την κορυφή της WTA, όπου παραμένει η 22χρονη Πολωνή.