Το Kallithea Run 2019 πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή με μεγάλη συμμετοχή για 8η συνεχή χρονιά με εκκίνηση και τερματισμό την κεντρική πλατεία Δαβάκη.

Ο Δήμαρχος Καλλιθέας Δημήτρης Κάρναβος συμμετείχε ως δρομέας, ενώ παρούσα ήταν η υπουργός Τουρισμού Έλενα Κουντουρά που ήταν αθλήτρια του στίβου, όπως και η Βουλευτής Άννα Καραμανλή που επίσης έτρεξε στη διαδρομή των 2,5 χλμ.

Στα 10 χλμ νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Γιώργος Ρουκλιώτης με 35:18 και στις γυναίκες η Ντενίζ Δημάκη με 39:04. Στα 5 χλμ πρώτευσε ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου με 15:53 και η Εμμανουέλα Πλακά με 18:54.

Διοργανωτές του αγώνα ήταν ο Φιλαθλητικός Σύλλογος Καλλιθέας και ο Δήμος Καλλιθέας. Η διοργάνωση τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Τουρισμού, της Περιφέρειας Αττικής, του ΕΟΤ και του ΣΕΓΑΣ καθώς αποτελεί αθλητικό τουριστικό προορισμό με δεκάδες συμμετοχές δρομέων από 12 χώρες!

Ο πρόεδρος του Kallithea Run και του Φιλαθλητικού Συλλόγου Καλλιθέας αλλά και αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Παναγιώτης Δημάκος ευχαρίστησε όλους για τη συμμετοχή τους και την άρτια διεξαγωγή του αγώνα κι ανανέωσε το ραντεβού στην Καλλιθέα με το δρομικό κίνημα για τις 22 Σεπτεμβρίου 2019 στο χώρο του ΚΠΙ Σταύρος Νιάρχος για τον 1ο Ημιμαραθώνιο της Καλλιθέας.