Του Μπάμπη Παπαφιλιππάκη

Πλώρη για την κατάκτηση του Australian Open έχει βάλει ο εκπληκτικός, Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Κάρεν Χατσάνοφ δεν θα μπορούσε να του ανακόψει τη ξέφρενη πορεία του στη διοργάνωση.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εμφανίζεται πιο ώριμος από ποτέ στη Μελβούρνη και δείχνει ότι έχει τα φόντα να γράψει… ιστορία, κατακτώντας τον πρώτο του Major τίτλο!

Ο Στεφ (Νο 4), πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε να αναδειχθεί νικητής στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Australian Open με αντίπαλο τον Ρώσο (Νο 20), παίρνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα ο Τσιτσιπάς νίκησε με 3-1 σετ (6-7(2), 4-6, 7-6(6), 3-6) τον Χατσάνοφ στην κατάμεστη «Rod Laver Arena», κι έτσι έθεσε νοκ-άουτ τον καλό του φίλο, κλείνοντας παράλληλα θέση για τον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Παράλληλα διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει απέναντι στο Ρώσο αντίπαλό του, απέναντι στον οποίο μετράει έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις τους.

Απέναντι στον Τζόκοβιτς για τον τίτλο

Στον τελικό ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (10:30, Eurosport 1) τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 5), ο οποίος επιβλήθηκε στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό με 3-0 σετ (7-5, 6-1, 6-2) του Αμερικανού Τόμι Πολ (Νο 35).

Όπερ σημαίνει ότι θα έχουμε επανάληψη του τελικού του Roland Garros 2021, όπου ο «Στεφ» είχε προηγηθεί με 0-2, αλλά ο «Νόλε» κατέκτησε το τρόπαιο παίρνοντας τη νίκη με μεγάλη ανατροπή!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στο κορτ και ήταν με το… καλημέρα επιθετικός στο παιχνίδι του, δείχνοντας ότι θέλει αυτός να έχει το «πάνω χέρι» στα ράλι.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας άνοιξε… λογαριασμό στον ημιτελικό με love service game, ενώ στο τέταρτο game, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του, κατάφερε να κάνει το break, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1.

Η αντίδραση του Κατσάνοφ πάντως ήταν άμεση, καθώς στο αμέσως επόμενο game πήρε πίσω το σερβίς του, ισοφαρίζοντας στη συνέχεια σε 3-3.

Παίζοντας με συγκέντρωση και μεθοδικότητα ο «Στεφ» κατάφερε να κάνει νέο break (5-3) και σέρβιρε για να κλείσει το σετ.

Εντούτοις ο Ρώσος δεν κατέθεσε τα όπλα και, πληρώνοντας με το ίδιο… νόμισμα τον Τσιτσιπά, μείωσε σε 5-4, ενώ ακολούθως έφερε και πάλι το σετ στα ίσα (5-5).

Οι δύο αντίπαλοι εν συνεχεία υπερασπίστηκαν το σερβίς τους (6-6), κι έτσι το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί πάντως ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος (7-2), κι έτσι, μετά από 55 λεπτά αγώνα, έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να «σφραγίσει» την πρόκριση στον τελικό.

Στο δεύτερο σετ, τόσο ο Τσιτσιπάς όσο και ο Χατσάνοφ, βελτιώθηκαν στο σερβίς τους, με αποτέλεσμα η «βροχή» από breaks, που υπήρξε στο πρώτο σετ, να… κοπάσει.

Βέβαια, ο «Στεφ» έφτασε μία ανάσα από το break στο τέταρτο game, όπου είχε τρία break points, με τον Ρώσο να κρατάει δύσκολα το σερβίς του.

Στη συνέχεια οι Τσιτσιπάς και Χατσάνοφ βάδιζαν χέρι-χέρι, με αποτέλεσμα το σετ να είναι στην απόλυτη ισορροπία (4-4).

Όλα αυτά μέχρι το όγδοο game, όταν ο «Tsitsifast» βγάζοντας άμυνες για… σεμινάριο, έκανε το break, πριν κλείσει εμφατικά το σετ με 6-4.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τον Τσιτσιπά να φτάνει κοντά στην κατάκτησή του, βλέποντας όμως τον Χατσάνοφ να του το παίρνει στο νήμα, ήτοι στο τάι μπρέικ.

Ο «Στεφ», αξιοποιώντας το τρίτο break point που είχε στο τρίτο game έκανε το 2-1 και εν συνεχεία εδραίωσε το προβάδισμά του (3-1).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας  ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και, κάνοντας το 5-3, ήταν μόλις ένα game μακριά από το 3-0 και την πρόκριση στον τελικό.

Σε εκείνο το σημείο όμως ο Χατσάνοφ πραγματοποίησε την αντεπίθεσή του και με love servise game μείωσε σε 4-5, ενώ, σπάζοντας το σερβίς του Στέφανου, ισοφάρισε σε 5-5.

Μάλιστα ο Ρώσος στο 12ο game έσβησε διπλό match point του Τσιτσιπά, στέλνοντας το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο «Στεφ» είχε και πάλι διπλό match point, αλλά πέταξε εκ νέου στον… κάλαθο των αχρήστων την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, βλέποντας εν τέλει τον Ρώσο να τα σβήνει και τα δύο και να μειώνει σε 2-1 σετ, μένοντας ζωντανός στο ματς.

Κι ενώ ο Κατσάνοφ είχε το μομέντουμ στο παιχνίδι, ο Τσιτσιπάς μπήκε αποφασισμένος στο 4ο σετ.

Με γρήγορο break κι αφού διατήρησε το σερβίς του προηγήθηκε 3-0, κρατώντας την κατάσταση στα χέρια του.

Κι αυτή την φορά αποδείχθηκε απόλυτα συνεπής στο ραντεβού του και με 6-3 έφτασε στο 3-1, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, εν μέσω αποθέωσης από το κοινό στην Rod Laver Arena.