Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μαρία Σάκκαρη τον αγώνα της με αντίπαλο την Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς, για τη φάση των «16» του Berlin Open, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά.

Πιο συγκεκριμένα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο 8) επικράτησε εμφατικά με 2-0 σετ (6-2, 6-1) της Λευκορωσίδας (Νο 70), μετά από μία ώρα και έξι λεπτά και σφράγισε το εισιτήριο για τη φάση των «8» του τουρνουά στη γερμανική πρωτεύουσα.

Μετά τη εμφατική νίκη της στον πρώτο γύρο κόντρα στην Αλιζέ Κορνέ, η Σάκκαρη ήταν εντυπωσιακή στο σερβίς της, έκανε τέσσερα μπρέικ και δεν έδωσε κανένα περιθώριο… αμφισβήτησης στην Σασνόβιτς.

Η 27χρονη πρωταθλήτρια ξεκίνησε το πρώτο σετ με 3-0, κάνοντας μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ και με σταθερά χτυπήματα και πολύ καλό σερβίς έφτασε εύκολα στο 6-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη και πολύ καλές αντιδράσεις σε όλες τις προσπάθειες της Σασνόβιτς να «επιστρέψει» προηγήθηκε και στο δεύτερο σετ με 3-0, έκανε και δεύτερο μπρέικ στη συνέχεια κι έκλεισε το ματς με το επιβλητικό 6-1.

Στα προημιτελικά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Μαρκέτα Βοντρούσοβα που πήρε την πρόκριση μετά την απόσυρση της Γερμανίδας Νιμάιερ, ενώ αν προκριθεί θα έχει ανοικτό δρόμο ακόμα και για τον τελικό, συναντώντας στους «4» μία εκ των Αβανεσιάν – Βέκιτς.