Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Κάρλος Αλκαράζ με 2-1 σετ [5-7, 7-6 (7), 7-6 (4)] στον τελικό του Cincinnati Open παίρνοντας μια συναρπαστική ρεβάνς της ήττας του στον τελικό του Γουίμπλεντον.

Σε έναν αγώνα που διήρκεσε 3 ώρες και 49 λεπτά, τον μεγαλύτερο τελικό σε τρία σετ στην ιστορία του ATP Tour (από το 1990), ο Νο. 2 της κατάταξης Τζόκοβιτς εκδικήθηκε για την ήττα του τον περασμένο μήνα από τον κορυφαίο Αλκαράζ και κέρδισε το δικό του 95ο τίτλο καριέρας, ξεπερνώντας τον Ιβαν Λέντλ στην 3η θέση μεταξύ των ανδρών στην επαγγελματική εποχή, που χρονολογείται από το 1968.

Ο Τζόκοβιτς έπαιζε το πρώτο του τουρνουά σε αμερικανικό έδαφος εδώ και δύο χρόνια λόγω των περιορισμών του COVID-19 και εξασφάλισε το τρίτο του πρωτάθλημα στο Σινσινάτι μέσα σε έξι χρόνια στο πέμπτο του ματς πόιντ.

«Αυτός ήταν ένας από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες που έχω παίξει ποτέ σε οποιοδήποτε τουρνουά», δήλωσε ο νικητής των 23 τίτλων Grand Slam κατά τη διάρκεια της απονομής του τροπαίου μετά τον αγώνα. «Ένιωσα σαν ένα Grand Slam».

Με τις θερμοκρασίες να κυμαίνονται κοντά στους 32 βαθμούς Κελσίου, ο Τζόκοβιτς ξεπέρασε τη θερμοπληξία και τα δύσκολα που του έβαλε ο Αλκαράθ, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ και έγινε ο γηραιότερος τενίστας που κέρδισε το τουρνουά. Ο Κέν Ρόζενταλ ήταν 35 ετών όταν κέρδισε το 1970.

Η ρεβάνς της νίκης του Αλκαράζ σε πέντε σετ στο Wimbledon έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ του Σινσινάτι των 2 ωρών και 49 λεπτών, που είχε σημειωθεί το 2010 καθώς ο Ρότζερ Φέντερερ κέρδιζε τον Μάρντι Φις.

«Έχω τόσα πολλά να πω, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω την ενέργεια», είπε ο Τζόκοβιτς, κρατώντας το τρόπαιό του. Έκανε μια παύση και κοίταξε τον Αλκαράζ.

«Δεν τα παρατάς ποτέ, έτσι; του είπε. “Μου αρέσει αυτό σε σένα. Ελπίζω να συναντηθούμε στη Νέα Υόρκη. Αυτό θα ήταν διασκεδαστικό – καλά, για τους θαυμαστές, όχι για μένα.»

Το US Open ξεκινά στις 28 Αυγούστου και ο Αλκαράζ διατηρεί το Νο. 1 στην κατάταξη έναντι του Τζόκοβιτς.

Τα τάι μπρέικ ήταν το τέταρτο του Αλκαράζ σε τέσσερις αγώνες μέσα στην εβδομάδα. Πήγε τρία σετ σε κάθε ματς, ενώ ο Τζόκοβιτς δεν άφησε σετ μέχρι τον τελικό. «Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος», είπε ο Αλκαράζ. «Θα επιστρέψω».