Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Βελιγράδι, κατέκτησε ο Αζαμάτ Χοσόνοφ, στην κατηγορία των 125κ.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε στον τελικό από τον Αμερικανό Κασιοπί και κρέμασε στο στήθος το αργυρό μετάλλιο.

Ο αγώνας δεν κύλησε ιδανικά για τον Χοσόνοφ, ο οποίος φανερά αγχωμένος δεν απέδωσε βάσει των ικανοτήτων του. Ο Αμερικανός αθλητής εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Χοσόνοφ και στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής.

Αναμφίβολα το ασημένιο μετάλλιο αποτελεί τεράστια επιτυχία, καθώς ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23 και συνδυάστηκε με τη δεύτερη θέση στο βάθρο.

Η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U23, καθώς είχε προηγηθεί το χρυσό του Γιώργου Πιλίδη.