Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στον 1ο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών (Κ20), που διεξάγεται στην Κοϊμπρα της Πορτογαλίας, η Εθνική ομάδα «λύγισε» στα πέναλτι από την Ισπανία με 11-9.

Στην επανάληψη του περυσινού τελικού της διοργάνωσης, Ελλάδα και Ισπανία έδωσαν μεγάλη μάχη, που κρίθηκε στα πέναλτι με νικήτρια την κάτοχο του τροπαίου με 11-9 (στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας ολοκληρώθηκε 7-7).

Μετά την εξέλιξη αυτή η ελληνική ομάδα πήρε την 2η θέση του γκρουπ και η ισπανική την πρώτη, χωρίς ν΄ αποκλείεται η πιθανότητα να τα ξαναπούν στον τελικό! Η Εθνική προκρίθηκε στους προημιτελικούς και την Τετάρτη (13/09, 20:30 ώρα Ελλάδας) θα διεκδικήσει την είσοδό της στα ημιτελικά.

Η Ελλάδα δέχθηκε πρώτη γκολ, αλλά με τις Φωτεινή Τριχά και Διονυσία Κουρέτα πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 2-1. Η Στεφανία Σάντα στο δεύτερο πλέον οκτάλεπτο έκανε το 3-1 αλλά σε εκείνο το σημείο η Ισπανία αντέδρασε και με σερί 4-0 προηγήθηκε 5-3 στο πρώτο ημίχρονο.

Η «γαλανόλευκη» δεν «κατέθεσε τα όπλα» και με τις Σοφία Τορνάρου και Στεφανία Σάντα να σκοράρουν ισοφάρισε 5-5. Στα 13 λεπτά που απέμεναν το ντέρμπι έγινε ακόμη πιο αμφίρροπο. Η Ισπανία προηγήθηκε με την Παλάσιο Λίντε, η Ευδοκία Τσιμάρα (2.43 πριν το τέλος) ισοφάρισε σε 6-6, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, η Μορένο Πέρεθ στην παίκτρια παραπάνω έδωσε προβάδισμα με 7-6 (4:23 για το φινάλε), η Φωτεινή Τριχά ισοφάρισε 7-7 στα 3:01, με την Χριστίνα Σιούτη να μη μπορεί να σκοράρει στο 1:24.

Οι Ισπανίδες υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ, είχαν όμως τη τελευταία επίθεση. Η άμυνα της Εθνικής λειτούργησε άψογα και όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Η Ρουίθ έκανε το 8-7, η Τριχά δεν σκόραρε (δοκάρι), το ίδιο και η Παλάσιο (απέκρουσε η Μαυρωτά), και η Σάντα (δοκάρι), η Πέρεζ έκανε το 9-7, η Τορνάρου το 9-8, η Πρατς το 10-8, η Τσιμάρα το 10-9 και η Μορένο το τελικό 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-4, 3-1, 1-1, 2-4 στα πέναλτι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Μαυρωτά, Σάντα 2, Καϊάφα, Σιούτη, Μουστακαρία, Τσιμάρα 2, Τορνάρου 2, Κουρέτα 1, Χαλδαίου, Τριχά 2, Αγγελίδη, Κωσταντοπούλου, Καλαϊτζή.

Τα τέρματα της Ισπανίας σημείωσαν οι: Παλάσιο 4, Ρουίζ 3, Μορένο 2, Πέρεζ 1, Πρατς 1.