Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο πρώτος αγώνας μεταξύ Βουλιαγμένης και Εθνικού στο Λαιμό, για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, που βρήκε τελικά τη γηπεδούχο ομάδα νικήτρια με 14-13. Έτσι ο ΝΟΒ απέχει μία νίκη από την επιστροφή στους τελικούς (μετά την περσινή του απουσία), με το δεύτερο ματς να είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Δευτέρα (8/5) στον Πειραιά.

Ο Εθνικός είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, προηγήθηκε 4-0 και διατήρησε τα ηνία του ματς μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου (8-5). Στο φινάλε του ημιχρόνου όμως, η Βουλιαγμένη με τρία διαδοχικά γκολ (ένα της Γιαννοπούλου και δύο σερί της Καϊάφα) ισοφάρισε σε 8-8 και επανέφερε την ισορροπία, η οποία ουσιαστικά διατηρήθηκε ως το τέλος. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το εύστοχο πέναλτι της Ελληνιάδη, 1΄49΄΄ πριν τη λήξη, ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 14-13, με την Κοτσιώνη να αποκρούει το τελευταίο σουτ των φιλοξενούμενων, σε επίθεση με παίκτρια παραπάνω.

Να σημειωθεί ότι στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής του Εθνικού, Στέφανος Λέανδρος, ο οποίος αυτόματα δεν θα έχει δικαίωμα να καθήσει στον πάγκο στο δεύτερο ματς της σειράς.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 6-4, 4-4, 2-1

Βουλιαγμένη (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 2, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου 3, Ριτζ 1, Βάλβη, Ράιτ 2, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Ειρ. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.

Εθνικός (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Μπορίσοβα 2, Λασκαρίδου,  Κοντονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 2, ‘Αλκ. Μπενέκου, Ρακιτζή, Κανετίδου 4, Ιόλη Μπενέκου,  Άντριους 3, Μπεκρή, Κατσιμπρή, Κλαψιανού.