Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.

Με κορυφαία την Έλενα Ξενάκη, που πέτυχε πέντε γκολ, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον Πειραιά τον τυπικά γηπεδούχο Εθνικό με 13-5 και συνεχίζουν με το απόλυτο νικών και στο φετινό πρωτάθλημα (έχουν πλέον 103 συνεχόμενες νίκες στην Α1, αρχής γενομένης από τους τελικούς του 2019).

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη προηγήθηκε 4-0 και 6-2 στο ημίχρονο, αλλά είχε ένα «νεκρό» διάστημα στο τρίτο οκτάλεπτο, επιτρέποντας στις «κυανόλευκες» να μειώσουν σε 6-5. Η Βάσω Πλευρίτου ανέβασε τη διαφορά στο +2 και στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, κάνοντας ένα σερί 6-0 για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Την ήττα του Εθνικού εκμεταλλεύθηκαν Βουλιαγμένη και Άλιμος, που ισοβαθμούν πλέον στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Ο ΝΟΒ με έξι γκολ της Μπριγκίτε Σλίκινγκ νίκησε στη Γλυφάδα τον ΑΝΟΓ με 13-8, ενώ ο Άλιμος πέρασε με άνεση από τα Χανιά (14-5).

Στο μεταξύ, το ντέρμπι «Δικεφάλων» μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα έληξε ισόπαλο 9-9, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει με την Ιουλιάννα Κοντονή, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.