Την πρώτη του ήττα στο Champions League υδατοσφαίρισης και γενικά στη φετινή χρονιά γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Μπρέσια. Οι πρωταθλητές Ιταλίας εκμεταλλεύθηκαν την έδρα τους, επιστράτευσαν την πολύ σκληρή τους άμυνα και επικράτησαν 8-7 των «ερυθρολεύκων», ανεβαίνοντας στην κορυφή του Α΄ ομίλου με 14 βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές, έναντι 13β. της ελληνικής ομάδας.

Σε ένα ματς που ήταν πολύ δυνατό, με συνεχείς αποβολές εκατέρωθεν (όπως αναμενόταν άλλωστε, αφού αυτό είναι το στιλ παιχνιδιού της Μπρέσια, ιδίως στην έδρα της), ο Ολυμπιακός είχε πολύ άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω. Ξεκίνησε με 0/2 και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 2-0, βρήκε προσωρινά λύσεις και ισοφάρισε 2-2, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά και εύκολα λάθη και οι πρωταθλητές Ιταλίας, με διαδοχικά τέρματα των Λουόνγκο και Βαπένσκι, προηγήθηκε 5-2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου τελείωσαν το ημίχρονο με 2/9 στον παίκτη παραπάνω!

Με τις δύο ομάδες να είναι φορτωμένες με ποινές, οι άμυνες σταδιακά «άνοιξαν» και αυτό ευνόησε τον Ολυμπιακό, οι οποίοι με τέρματα του Μουρίκη (επανήθλε μετά τον τραυματισμό του) και του Φουντούλη μείωσε σε 6-5, για να λήξει η τρίτη περίοδος 7-6 χάρη σε γκολ του Γενηδουνιά.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ντι Σόμα εκμεταλλεύθηκε την αποβολή του Χρυσοσπάθη και ανέβασε ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ για την Μπρέσια, αλλά ο Φιλίποβιτς με ένα γκολ που φέρει την προσωπική «σφραγίδα» του κορυφαίου πολίστα στον κόσμο, μείωσε σε 8-7, ακριβώς πέντε λεπτά προν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός κέρδισε στη συνέχεια δύο αποβολές, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Μπούσλιε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (στην πρώτη ο Κροάτης «σημάδεψε» το δοκάρι σχεδόν εξ επαφής). Η Μπρέσια «έπαιξε» με το χρονόμετρο και κράτησε τη νίκη, αφού στα τελευταία δύο λεπτά οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να κάνουν μία σωστή επίθεση και προσπάθησαν με μακρινά σουτ να απειλήσουν τον πολύ καλό Τεσάνοβιτς.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-0, 2-4, 1-1

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσούτι, Κονσταντίν Μπικάρι 2, Λάζιτς, Βαπένσκι 1, Ρεντζούτο 1, Τ. Γκιανάτσα, Αλεζιάνι 1, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα 2, Τζίτο, Μ. Γκιανάτσα.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς.