Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ (6-3, 6-4, 7-6) του Κουεντέν Αλίς, Νο 61 του κόσμου και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Όπεν της Αυστραλίας. Στη φάση των «64» θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Ρίνκι Χιτζικάτα (Νο 169), ο οποίος νίκησε 3-2 (4-6, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3) τον Γερμανό Γιάνικ Χάνφμαν (Νο 128).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά στο ματς και πέτυχε μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 3-1. Μέχρι το τέλος ο Έλληνας πρωταθλητής υπερασπίστηκε το σερβίς του και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ, προηγήθηκε 3-2 και στη συνέχεια κατάφερε να υπερασπίσει το σερβίς του. Με 6-4 κέρδισε και το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε νέο μπρέικ και μάλιστα στο πρώτο γκέιμ, όμως στη συνέχεια ο Αλίς απάντησε και με δικό του μπρέικ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Γάλλος μάλιστα έφτασε άμεσα και σε νέο μπρέικ, με αποτέλεσμα από το 2-0 υπέρ του Τσιτσιπά να κερδίσει τέσσερα συνεχόμενα γκέιμς για να προηγηθεί με 4-2.

Το δεύτερο μπρέικ του Έλληνα πρωταθλητή στο σετ έφερε το σκορ στο 4-3, όμως ο Αλίς αποδείχθηκε σκληρό… καρύδι και έφτασε στο υπέρ του 6-5. Στο δωδέκατο γκέιμ ο 26χρονος Γάλλος έφτασε σε τριπλό σετ πόιντ σε πρώτη φάση και σε νέο σετ πόιντ στη συνέχεια, με τον Στέφανο να τα σβήνει. Έτσι, το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Με δύο μίνι μπρέικ ο Αλίς προηγήθηκε 3-0. Ο Τσιτσιπάς πήρε πίσω το ένα μίνι μπρέικ και μείωσε σε 4-1, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4. Στο τέλος προηγήθηκε 6-5 και έκλεισε το ματς με 8-6, παίρνοντας ακόμα ένα μίνι μπρέικ στο τέλος.