Την πρώτη της επαφή με την αγωνιστική δράση είχε η Ελίνα Τζένγκο, λίγους μήνες από το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου. Η νεαρή ταλαντούχα αθλήτρια ξεκίνησε τη σεζόν στο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων, που διεξάγεται στην Κρήτη, με βολή στα 61,05 μέτρα. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση για την εποχή, δεδομένο του ότι ακόμη διανύει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της για τους αγώνες του ανοιχτού.

Η Τζένγκο έκανε δύο βολές, την πρώτη που μετρήθηκε στα 61,05 μ., καθώς και την τρίτη, που ήταν άκυρη. Στόχος της πρωταθλήτριας Ευρώπης, ήταν να έχει μια πρώτη επαφή με τη δράση, περίπου τρεις εβδομάδες από τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων στη Λεϊρία. Η Αφροδίτη Μανιού κατέλαβε την δεύτερη θέση στο αγώνισμα με 56,06 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ και η Παναγιώτα Φτιάρα την τρίτη με 43,79 μέτρα.

Πολύ καλός αγώνας έγινε στη σφυροβολία των Ανδρών, παρότι απουσίαζαν οι, κατά κοινή ομολογία, κορυφαίοι του αγωνίσματος Χρήστος Φραντζεσκάκης και Μιχάλης Αναστασάκης. Ο Ιβάν Μενγκλεμπέη ήταν νικητής με 72,13 μ. προσθέτοντας από νωρίς στη σεζόν μια καλή εμφάνιση. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρμάκη είχε ακόμη προσπάθεια στα 69,62 μ. και 70,93 μέτρα κι έδειξε πως νωρίς στη σεζόν θα μπορέσει να απειλήσει το ατομικό του 73,88 μέτρα.

Ο Ορέστης Ντουσάκης ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 71,29 μ. για να πετύχει στον πρώτο του αγώνα νέο ατομικό ρεκόρ και παράλληλα το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Γιάννης Κορακίδης που ήταν τρίτος σήμερα με 70,09 μέτρα. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20 από φέτος ανήκει στην κατηγορίας Κ23, διοργάνωση για την οποία πέτυχε σήμερα το όριο.

Στον ακοντισμό Ανδρών Κ20, ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης στον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία ολοκλήρωσε με 59,24 μέτρα. Ο Αντώνης Πολύμερος ήταν δεύτερος με 54,64 μέτρα.