Στους τελικούς της Volleyleague Ανδρών προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς νίκησε την Πέμπτη τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο «Παλατάκι» στον τέταρτο ημιτελικό.

Έτσι με συνολικό σκορ 3-1 στις νίκες το τριφύλλι, «σπάζοντας» για δεύτερη φορά την έδρα του δικεφάλου του Βορρά, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον 21ο τίτλο της Ιστορίας του, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλό του ο οποίος θα προκύψει απ’ το ζευγάρι Ολυμπιακός-Μίλων.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αυτή τη φορά κυριάρχησε απέναντι στον ΠΑΟΚ, επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 9-4, όμως η άνοδος του Κόβαρ έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να ροκανίσουν τη διαφορά (12-10) και να προσπεράσουν στη συνέχεια με 16-19, χάρις στις επιθέσεις των Ερνάντες και Πρωτοψάλτη.

Στην αντίδραση του ΠΑΟΚ που ισοφάρισε σε 20-20, ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με τα εξαιρετικά σερβίς του Βουλκίδη κι ο Παναθηναϊκός τελείωσε όλες τις κόντρα μπάλες, παίρνοντας το σετ με 25-21. Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17, όταν δύο μικρά ξεσπάσματα των «πράσινων» τους έφεραν στο 25-23 και στο 2-0.

Στην εκκίνηση του τρίτου σετ ο Πρωτοψάλτης τραυματίστηκε στον αστράγαλο στην πρώτη φάση κι αντικαταστάθηκε απ’ τον Φράγκο (θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει εξαρχής το προβάδισμα και να φτάνει στο 25-18 με επίθεση του Φαν Χάρντερεν.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξαναβρήκε τη δυναμική του στο σερβίς, έβαλε… δύσκολα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 18-14 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Οι θεσσαλονικείς μείωσαν ξανά σε 17-19, όμως ο Ερνάντες στο φινάλε έκανε τη… διαφορά και με καθοριστικούς πόντους -μαζί με το μονό μπλοκ του Βουλκίδη στην τελευταία φάση- χάρισαν στον Παναθηναϊκό τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα των play off και play out της Volleyleague:

ΘΕΣΕΙΣ 1-4 – ΠΕΜΠΤΗ 21/3/2024 (4οι αγώνες)

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3 (21-25, 23-25, 25-18, 19-25)

Μίλων – Ολυμπιακός 20:30

ΘΕΣΕΙΣ 5-7 – ΚΥΡΙΑΚΗ 24/4/2024

«Αλέξανδρος Νικολαΐδης» 18:00 Πήγασος Πολίχνης – Άθλος Ορεστιάδας (διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης)

PLAY OYT – ΚΥΡΙΑΚΗ 24/4/2024 (3ος αγώνας)

Παραλία 19:00 Καλαμάτα 80 – Φοίνικας Σύρου (διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης)