«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά της Ντόχα.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, επιβλήθηκε την Τρίτη με 2-1 σετ της Τσινγουέν Ζενγκ (Νο 24) και προκρίθηκε στη φάση των «16»  του Κατάρ Όπεν.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη ήταν καταιγιστική. Με το… καλημέρα έκανε break και μπήκε σε θέση οδηγού στο σετ, ενώ, σπάζοντας για δεύτερη φορά το σερβίς της αντιπάλου της στο πέμπτο game, έβαλε τις βάσεις για να κάνει άνετα το 1-0 με 6-2 games, μετά από μόλις μισή ώρα αγώνα.

Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ανάλογη για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, καθώς στο δεύτερο σετ βγήκε εκτός ρυθμού, δίνοντας τη δυνατότητα στην Κινέζα να κυριαρχήσει στο κορτ.

Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο η Ζενγκ απάντησε άμεσα στο break της Σάκκαρη και, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Μαρίας, έκανε το 5-2  με τέσσερα σερί κερδισμένα games, ισοφαρίζοντας εν τέλει σε 1-1 σετ με 6-3 games.

Στο τρίτο σετ η 27χρονη βρήκε τα πατήματά της και κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-0) και παρά την πίεση που άσκησε η Ζενγκ (έσωσε δυο break points στο 3-1), έφτασε με 6-3 στο 2-1, που της έδωσε την 9η νίκη της μέσα στο 2023.

Αντίπαλος της Σάκκαρη στην επόμενη φάση είναι η Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Νο 18), η οποία νίκησε εμφατικά 2-0 σετ (6-1, 6-2) την Καρολίνα Πλίσκοβα.