Ο Στέφανος Σακελλαρίδης πάλεψε στα ίσα με τον Νικολάς Τζάρι και πήρε σετ, όμως δεν κατάφερε να ξεπεράσει τελικά το εμπόδιο του σπουδαίου αντιπάλου του στο United Cup.
Ο 18χρονος τενίστας (Νο.416) πήρε την τελευταία στιγμή τη θέση του Στέφανου Τσιτσιπά και κόντρα σε έναν παίκτη που είναι σχεδόν 400 θέσεις πιο πάνω στο ranking πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο 28χρονος Χιλιανός, Νο.19 στον κόσμο, πήρε τη νίκη με 6-3, 3-6, 7-5 σε 2 ώρες και 22 λεπτά,  ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με την Ελλάδα και διατήρησε ζωντανές της ελπίδες της ομάδας του για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Όλα τώρα θα κριθούν στο μεικτό διπλό, όπου αναμένεται να ενώσουν τις δυνάμεις τους Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Σακελλαρίδης δέχτηκε μπρέικ μόλις στο πρώτο του service game (2-0) και αυτό του στοίχισε το πρώτο σετ, όμως από εκεί και πέρα έδωσε τρομερή μάχη και έδειχνε ικανός να κάνει την τεράστια ανατροπή! Κατάφερε να σώσει πέντε μπρέικ πόιντ του Τζάρι στο δεύτερο σετ και όταν βρέθηκε εκείνος με την πρώτη του ευκαιρία στο 3-4, δεν την άφησε να πάει χαμένη. Έκανε το μπρέικ, προηγήθηκε με 3-5 και με αξιοζήλευτη ψυχραιμία στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα, μέσα σε αποθέωση από τους Έλληνες (και όχι μόνο) του Σίδνεϊ.

Ακολούθησε ένα εξίσου κλειστό τρίτο σετ, με τον Σακελλαρίδη να μένει όρθιος στο δεύτερο γκέιμ σβήνοντας τέσσερα μπρέικ πόιντ του Τζάρι και να κρατάει με σχετική άνεση το σερβίς του στη συνέχεια. O Χιλιανός, όμως «χτύπησε» στο 6-5 εκμεταλλευόμενος το πρώτο ματς πόιντ και έκλεισε τον δραματικό αγώνα.

Πίκρα για την ήττα σίγουρα θα υπάρχει, όμως ήταν μια εμφάνιση-υπόσχεση για το μέλλον και ο Σακελλαρίδης θα πρέπει να νιώθει υπερήφανος. Φάνηκε και πέρυσι ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια μεγάλους αντιπάλους και είναι βέβαιο ότι η πορεία του στη συνέχεια της καριέρας του μπορεί να είναι μόνο ανοδική.